Організація Deutsche Umwelthilfe в 16 містах Німеччини подала позови проти місцевої влади через забруднення повітря викидами дизельних автомобілів. Чи запроваджуватимуть великі німецькі міста заборону на в’їзд автомобілів із дизельними двигунами з екологічних міркувань? Дискусії про це точаться в Німеччині дедалі активніше і вже призвели до помітного зниження продажів як нових, так і вживаних дизельних легковиків. Потенційні покупці побоюються, що виявляться власниками транспортних засобів, на яких не зможуть доїхати до роботи або навіть до власного житла.
Штутгарт давно порушує всі допустимі норми
За цих обставин в адміністративному суді Штутгарта розпочався розгляд справи, яка може мати найсерйозніші наслідки для німецьких власників та виробників дизельних автомобілів. Позивач, екологічна організація Deutsche Umwelthilfe (DUH), назву якої можна перекласти як “Німецька екологічна допомога”, намагається в судовому порядку змусити місцеву владу закрити велике місто для дизелів – і тим самим створити прецедент для всієї Німеччини.
Донедавна здавалося, що екологи даремно подали позов. Адже уряд федеральної землі Баден-Вюртемберг, столицею якої є Штутгарт, ще в лютому цього року вирішив, починаючи з січня 2018 року, у дні з особливо несприятливою екологічною ситуацією запроваджувати тимчасові заборони на в’їзд дизельних автомобілів до міста. Слід враховувати, що земельний уряд очолюють представники партії Зелених, для яких тема захисту навколишнього середовища має першочергове значення. Ось вони і вирішили спільно зі своїми коаліційними партнерами з Християнсько-демократичного союзу подати приклад іншим регіонам ФРН.
Тим більше, що питання явно назріло. Штутгарт розташований в оточеній пагорбами низині, а тому концентрація шкідливих речовин у повітрі тут значно перевищує всі допустимі норми. При цьому особливо висока концентрація оксидів азоту, які виділяються дизельними двигунами і яким через їхню отруйність німецькі екологи приділяють тепер дедалі пильнішу увагу.
Компроміс чи “прогин” під автовиробників?
Однак перед самим початком заздалегідь призначеного судового розгляду влада Баден-Вюртембергу раптом дала задній хід. Земельний уряд заявив, що готовий відмовитися від заборони на в’їзд, якщо автовиробники за свій рахунок переоснастять всі дизельні автомобілі, знизивши шкідливі викиди до рівня, який відповідає найбільш жорсткому екологічному стандарту Євро 6.
Така зміна курсу спричинена двома причинами. Передовсім, усвідомленням того значення, яке випуск дизельних авто відіграє для німецької автомобільної промисловості і для збереження робочих місць у країні. Тим паче для Штутгарта, в якому розташовані штаб-квартири і головні заводи двох відомих німецьких автобудівників – Daimler і Porsche, а також такого великого постачальника автокомпонентів, як Bosch.
Утім, цю ж думку можна сформулювати й інакше: правляча в Баден-Вюртемберзі коаліція Зелених і християнських демократів просто “прогнулася” під тиском автопрому та профспілок і вирішила підтримати федеральний уряд, який призначив на 2 серпня загальнонаціональний форум щодо дизеля.
Юридична суперечка про повноваження
На форумі, як очікується, досягнуть широкомасштабної мирової угоди між владою й бізнесом. Політики відмовляться від ідеї закривати міста для дизелів (щоб не відлякувати покупців і не підривати галузь), а виробники візьмуть на себе зобов’язання добровільно довести вже випущені раніше дизельні автомобілі до стандарту Євро 6 (щоб скоротити обсяги шкідливих викидів в атмосферу).
Друга причина зміни курсу в Штутгарті – юридична. Міністерство транспорту ФРН недавно виступило з роз’ясненнями, згідно з якими у земельної та міської влади немає повноважень самостійно запроваджувати обмеження або заборони на в’їзд в цілі міста, тут повинні діяти загальнофедеральні стандарти. В умовах подібної правової невизначеності уряд Баден-Вюртемберга не захотів ухвалювати рішень, які можуть бути оскаржені в суді.
Для екологічної організації Deutsche Umwelthilfe компроміс, який намітився між владою і автовиробниками, неприйнятний. “Ми з 2007 року привертаємо увагу до й досі не вирішеної проблеми отруйних оксидів азоту, які виділяються дизельними двигунами”, – підкреслює виконавчий директор DUH Юрґен Реш (Jurgen Resch).
Позови DUH проти 16 міст Німеччини
Реш переконаний: переоснащення старих дизелів мало що дасть, адже й новітні моделі відповідають вимогам Євро 6 лише в лабораторних умовах, а не в реальному житті. DUH спирається на власні заміри, згідно з якими 33 із 36 перевірених дизельних автомобілів перевищують, причому часом досить істотно, встановлені законом норми.
Тому DUH виступає за те, щоб повністю закривати міста для дизельних автомобілів. Після “дизельного скандалу”, що вибухнув восени 2015 року навколо Volkswagen, організація розгорнула кампанію, яку деякі представники німецького автопрому називають “хрестовим походом” проти дизеля. Ключовий елемент цієї кампанії – позови до 16 міст Німеччини, серед яких мільйонники Берлін, Гамбург, Мюнхен і Кельн, а також такі ділові і промислові центри, як Дюссельдорф, Франкфурт-на-Майні й Ессен.
DUH прагне домогтися ухвалення судових рішень, які зобов’язували б місцеву владу дотримуватися виконання передбачених законом норм вмісту оксидів азоту і канцерогенних зважених частинок, які виділяються дизельними двигунами. Екологи вимагають ефективного моніторингу стану повітря, розробки планів щодо його очищення і, за необхідності, запровадження заборон на в’їзд дизелів.
Часткового успіху вони вже домоглися. У вересні 2016 року дюссельдорфський адміністративний суд повністю задовольнив позов DUH до влади землі Північний Рейн-Вестфалія й висловився за якнайшвидше запровадження заборон на в’їзд до Дюссельдорфа дизельних автомобілів. Правда, це рішення поки не набуло чинності, оскільки відповідач, земельний уряд, подав апеляцію до Федерального адміністративного суду, вимагаючи підтвердження юридичної правомірності такого вердикту.
Якщо тепер услід за дюссельдорфськими суддями аналогічне рішення ухвалить і суд у Штутгарті, юридичний і політичний тиск на дизельну технологію і її прихильників у Німеччині істотно зросте. А розмови про кінець дизеля, що от-от настане, пожвавляться.
Літій-іонні (Li-Ion) акумулятори сучасних смартфонів демонструють істотне зниження ємності (до 50%) за негативних температур. Однак,…
Відносно молода компанія OpenAI може спробувати кинути виклик Google у тому сегменті ринку, де остання…
Згідно з даними інсайдерів, пристрій отримає оновлений зовнішній вигляд з округленими кутами, що відрізняє його…
Після недавнього випуску PlayStation 5 Pro вже з'явилися припущення про наступну велику консоль Sony -…
Знаєте, з сучасними смартфонами постійна повна розрядка – це не просто зайве, а навіть шкідливо.…
Графічні прискорювачі розвиваються семимильними темпами, проте продуктивності навіть найпотужніших GPU не вистачає для забезпечення плавного…