Порівнювати iOS і Android – справа абсолютно невдячна. Завжди знайдуться ті, хто звинуватить порівняння в необ’єктивності і навіть продажності. Щоправда, незрозуміло, хто в такому випадку повинен платити? Адже ні Apple, ні Google, які вже давним-давно поділили ринок мобільних операційних систем між собою, це явно не потрібно. Тому я вважаю за краще не переливати з пустого в порожнє, порівнюючи уявні показники стабільності, швидкодії і безпеки. Але іноді відбуваються такі ситуації, які просто не дозволяють не висловитися.
Дослідники з команди Google Project Zero, які займаються дослідженнями в області інформаційної безпеки, виявили в смартфонах лінійки Samsung Galaxy критичну уразливість. Вона ховається в графічній бібліотеці Skia і, простіше кажучи, дозволяє хакерам відправити на пристрій жертви модифіковану картинку з шкідливим кодом, яка здатна захопити над ним повний контроль. Річ, безумовно, неприємна, особливо, якщо врахувати, що ховається уразливість у всіх апаратах бренду, що виходили з 2014 року і до теперішнього часу.
Оновлення смартфонів Samsung
Здавалося б, ну і що тут такого? Зрештою, уразливості зустрічаються і в Android, і в iOS. Однак тут важливий не сам факт її наявності, оскільки створити ідеальну операційну систему, яка була б вільна від багів і проблем з безпекою, неможливо. Тут важливий підхід виробника. Samsung, треба віддати їй належне, негайно випустила виправлення уразливості в складі травневого оновлення безпеки, яке вийшло навіть раніше, ніж у Google, хоч і всього для двох пристроїв: Galaxy S10 і Galaxy S20.
Очевидно, що на цьому Samsung не зупиниться і випустить патч ще для деяких апаратів, але тільки тих, що вийшли не пізніше 2018 року. Тобто виходить, що всі смартфони компанії, яким вже виповнилося три роки, апдейта не отримають, а значить, залишаться вразливими і схильними до хакерських атак. Думаєте, це надумане припущення? Ні в якому разі. Практика показує, що сьогодні до цих пір у використанні такі смартфони, як Galaxy S6, Galaxy S7, Galaxy S8 і Galaxy Note 8. Дві останні моделі для багатьох взагалі вважаються новими, оскільки до початку 2020 року їх вільно продавали в офіційному роздробі, а тепер раптом визнали застарілими.
У чому iOS перевершує Android
У Apple ймовірність такого результату схиляється до нуля. Для компанії з Купертіно неважливо, як давно вийшов той чи інший iPhone. Якщо з’ясовується, що користувачам щось загрожує, розробники Apple без зайвих слів «збирають» і випускають оновлення з виправленням. Думаєте, це вигадки? Тоді згадайте про iPhone 5s і iPhone 6, які вийшли в 2013 і 2014 роках відповідно. Незважаючи на те що їх підтримка офіційно припинилася минулої осені, з тих пір Apple випустила для них цілих 5 оновлень, спрямованих на підвищення їх безпеки. Можете уявити собі таке у Samsung або Huawei? Особисто я – ні. Так жоден виробник смартфонів на Android не стане оновлювати пристрої старше трьох років, тому що їм це просто не потрібно. Тому тут звинувачувати насамперед варто не Samsung, а обставини, що склалися.
Дуже показово, що в даній ситуації не має ніякого значення номінальний термін програмної підтримки смартфонів. І у Apple, і у Samsung уразливості торкнулися фактично застарілих апаратів, однак перша без зайвих розмов просто взяла і виправила всі наявні недоліки, а другому це навіть в голову не прийшло. Адже не будеш же випускати оновлення для пристрою, який вже не продається і більше не приносить грошей. Чи не так? Ось вам і вся різниця між iPhone і Android, які відрізняються не інтерфейсом або ступенем дозволеності, а ставленням до користувачів.