Статті

Що робити, якщо отримали небезпечне SMS-повідомлення

Share
Час читання: 3 хв.

Щодня нам приходять різні SMS-повідомлення, і багато хто не замислюється про те, чим вони можуть бути небезпечні і які сигнали повинні нам посилати. Давайте розберемося докладніше: можливо, комусь це допоможе уникнути небажаних наслідків. 

SMS з одноразовими кодами

Усі знають, що одноразовий код створено для двоетапної автентифікації. Наприклад, авторизуєтеся ви на сайті, здійснюєте банківський переказ або будь-яку іншу дію. Щоб операція пройшла успішно, вам надсилають SMS-код, який ви повинні запровадити на сайті або у додатку. Але що, якщо вам прийшов код, на який ви не чекали?

Так, помилки бувають, але буває і таке, що зловмисники намагаються підібрати заповітні цифри для авторизації. Що робити у цьому випадку?

Якщо прийшов код для доступу на якийсь сайт один раз, то, можливо, це справді якась помилка. Але якщо вам періодично приходять одноразові коди для доступу до конкретної програми або сайту, то краще якнайшвидше змінити пароль на даний сервіс.

Якщо пароля немає (авторизація тільки по SMS), але періодично надходять одноразові коди, то краще написати в службу підтримки сайту або програми та описати ситуацію. Можливо, мають місце масові спроби злому або хтось цілеспрямовано намагається отримати доступ до вашого облікового запису.

А що робити, якщо вам надійшов код від вашого банку з підтвердженням будь-якого переказу? А тут уже все цікавіше. Можливо, хтось отримав доступ до вашого банківського облікового запису, але підтвердити переказ не може. Потрібно терміново змінити реквізити доступу до особистого кабінету банку, а якщо ситуація повторюється, то звернутися до банку самостійно.

Пам’ятайте! Ніколи і за жодних обставин не повідомляйте коди із SMS третім особам. Код існує для введення на сайті (додатку), де ви особисто його запросили. Компрометація цифр може призвести до фінансових втрат.

SMS з посиланнями

Вже минув той час, коли за допомогою переходу на посилання можна було заразити смартфон або комп’ютер вірусом. Нині це практично неможливо, якщо у вас сучасний гаджет. Але тут зловмисники можуть працювати на неуважність. Ви переходите за посиланням, відбувається завантаження .apk-файлу (файл-установник програми), а ви, не думаючи, просто підтвердите всі подальші дії.

І що зрештою? Програма виявляється вірусом, який може робити все те, що в ньому запрограмовано, а це крадіжка особистих даних, грошей і все, що задумав зловмисник. Нагадаю, що хоч і сучасний смартфон має належний захист від такого, але користувач може сам, не думаючи, дати йому всі дозволи на встановлення.

Краще не переходити на посилання з SMS-повідомлень, а щоб не допускати випадкового переходу в майбутньому, відразу ж видаляти такі месенджі. А якщо вам цікаво дізнатися, куди веде посилання, то можна це зробити з комп’ютера.

Повідомлення від родичів

Припустимо, вам надійшло повідомлення з номера вашого близького родича про фінансову допомогу (або інші «дивні» повідомлення). Ви перевіряєте, а номер відправника збігається з номером вашого родича. Тут причина проста: вихідний номер SMS-повідомлень можна підробити. Ліки прості: зателефонуйте своєму родичу за його номером і уточніть у нього, чи має ситуація право на існування.

Взагалі, всіх ситуацій не перерахувати, SMS можуть бути різного роду — «Ви виграли мільйон», «Вашу позику схвалено», «Вам підібрано найкращі умови». Пам’ятайте, що, звичайно, реклама — двигун економіки, але добропорядні організації ніколи не займатимуться SMS-спамом і, можливо, в їхніх пропозиціях буде велика каверза.

Наприклад, мій приятель нещодавно взяв мікропозику, а після нього надійшло повідомлення про те, що схвалено ще одну позику. Він перейшов за посиланням, його анкету нібито схвалили, але це виявився посередник, який списав 500 гривень з картки за нібито страховку, а позику в результаті йому не дали, оскільки сайт-посередник просто перенаправляв його запит до інших МФО.

Також важливо знати, що якщо ви відповісте на повідомлення від невідомого (або короткого) номера або передзвоніть по ньому, то з вашого балансу може бути списана істотна сума або ж ви будете автоматично підписані на будь-яку послугу.

Який висновок?

Більшість SMS-повідомлень, які до нас приходять, — спам чи спроба отримати щось від нас. Не варто зважати на такі повідомлення, але інформацію потрібно завжди перевіряти. Наприклад, можна вбити в пошукову систему номер (ім’я) відправника та текст повідомлення, а можливого родича перевірити, просто зателефонувавши. Ставтеся до всього тверезішого — безкоштовний сир буває тільки в мишоловці!

Митник Михайло

Більшу частину свого дитинства Михайло провів, бавлячись із гаджетами та намагаючись з'ясувати, як вони працюють. Його захоплення технологіями призвело до того, що іграшкові роботи, радіокеровані машинки та навіть ігрові приставки часто розбирали на частини, які не підлягали ремонту. Якщо ви поставите йому провокаційне запитання на кшталт "Android чи iPhone?", ви отримаєте ретельний аналіз всіх "за" і "проти", а також есе на тисячу слів про те, як технології впливають на людство.

Опублікував
Митник Михайло
Tags: поради
  • Останні записи

    Швидкість роботи смартфона: чому ОЗП так важлива для його продуктивності

    Оперативна пам'ять смартфона – це, можна сказати, місток між внутрішнім сховищем і процесором, вона допомагає…

    22.12.2024

    AirPort більше не повернеться: Apple не планує випускати нові роутери

    Нещодавно видання Bloomberg поділилося інформацією про те, що Apple розробляє власний чіп Wi-Fi і Bluetooth,…

    22.12.2024

    AirPods Pro 3 отримають нову функцію: вбудований пульсометр

    Авторитетний інсайдер і журналіст Bloomberg Марк Гурман поділився інформацією про те, що Apple працює над…

    22.12.2024

    Google йде на поступки: пошук може стати опціональним на смартфонах

    Google запропонувала змінити свою комерційну політику в бік "пом'якшення", щоб відійти від статусу монополіста, оскільки…

    22.12.2024

    Як відновити вкрадений телефон і заблокувати доступ до ваших даних

    Якщо мій телефон раптом зникне, я буду діяти максимально швидко, щоб повернути його і захистити…

    22.12.2024

    Високі витрати і невиправдані результати: що стримує розробку GPT-5 від OpenAI

    Нещодавно зарубіжні ЗМІ порушили питання про темп і ефективність розробки наступної моделі штучного інтелекту OpenAI,…

    22.12.2024