Статті

Чому вчені вважають, що мобільні ігри шкодять здоров’ю

Share
Час читання: 3 хв.

Всесвітня організація охорони здоров’я прирівнює залежність від мобільних і відеоігор до психічного розладу. Чи можуть ігри справді нашкодити здоров’ю? Усе не так однозначно.

Звісно, не кожен, хто збирає “три в ряд”, – ігроман. Для діагностування залежності потрібні такі симптоми:

  • нездатність контролювати бажання грати;
  • вибір ігор на шкоду всім іншим заняттям і зобов’язанням;
  • відмова від припинення гри навіть якщо наявні побічні ефекти.

Є дослідження, які не виявили зв’язку між відеоіграми і, наприклад, розвитком жорстокості. Однак розглянемо, чому вчені вважають, що геймінг може негативно впливати на наше життя.

1. Ігри можуть викликати звикання

основі геймплею більшості мобільних ігор – безліч дрібних дій, які приносять швидкий результат. Але наш мозок не розрізняє віртуальні та реальні цілі, тому вирощена на онлайн-фермі грядка овочів призводить до викиду дофаміну, такого самого, як якби ви, наприклад, бігали на доріжці в спортзалі. А в підсумку ми “підсаджуємося” на простий і приємний спосіб отримання дофаміну.

До речі, можна помітити, що перші кілька рівнів в іграх – дуже прості, а деякі завдання виконуються менш ніж за хвилину. Це потрібно для того, щоб ви встигли інвестувати в гру досить багато сил і часу. Що більше ви вкладете, то важче вам буде розлучатися з грою.

Ще більш підступний хід – створення інтригуючого наративу, у фіналі якого на вас чекає розгадка. Це практично гарантує те, що ви проведете за грою багато часу, щоб не залишати сюжет незавершеним.

Так, британська компанія Delamere, що займається проблемою адиктивної поведінки, опублікувала звіт про ігрову залежність за 2022 рік (Gaming Addiction Report 2022), де зробила висновок, що найнебезпечнішими для розвитку залежності є ігри-симулятори на кшталт The Sims і Animal Crossing.

А систематичний огляд і метааналіз, що оцінює 53 дослідження, проведені з 2009 по 2019 рік, за участю 226 247 осіб у 17 різних країнах, вивів, що поширеність ігрового розладу в усьому світі становила 3,05%, що можна порівняти з обсесивно-компульсивним розладом і деякими залежностями, пов’язаними з психоактивними речовинами. Вчені оцінюють, що 3-4% геймерів у світі мають залежність від відеоігор, а це означає, що від них може страждати до 60 мільйонів осіб або більше.

2. Ігри викликають тривогу

Багато мобільних ігор постійно запускають обмежені за часом події. Це схоже на стратегію знижок і лімітованих серій у рекламі, коли у споживачів створюється відчуття браку товару і необхідності термінової покупки.

Але проблема в тому, що ці події відбуваються в реальному часі, в цілодобовому режимі і без вихідних. У гравців це викликає тривогу і страх втраченої вигоди, що змушує їх грати більше і частіше.

3. В іграх є приховані платежі

Хоча багато мобільних ігор за замовчуванням безкоштовні, розробники отримують дохід від покупок у грі. Тобто ви можете заплатити реальні гроші й отримати рідкісний предмет, підвищений рівень здоров’я тощо.

Причому ігри влаштовані таким чином, що на певному рівні ви впретеся в стелю і для подальшого розвитку вам доведеться заплатити за ресурси.

Крім того, у багатьох іграх є конкуренція за ресурси або бали, і в цій боротьбі виграють ті, хто віддав гроші і забезпечив собі швидший прогрес.

Нарешті, в запалі гри ви цілком можете непомітно витратити досить велику суму.

4. Ігри небезпечні для фізичного здоров’я

За грою дуже просто втратити лік часу і не помітити, що ви застигли в одній і тій самій позі зі смартфоном у руках, пропустили обід або знехтували іншими потребами організму.

Усе це здатне завдати шкоди здоров’ю, зокрема – призвести до проблем з опорно-руховим апаратом і зором, бо ви нехтуєте фізичною активністю.

Митник Михайло

Більшу частину свого дитинства Михайло провів, бавлячись із гаджетами та намагаючись з'ясувати, як вони працюють. Його захоплення технологіями призвело до того, що іграшкові роботи, радіокеровані машинки та навіть ігрові приставки часто розбирали на частини, які не підлягали ремонту. Якщо ви поставите йому провокаційне запитання на кшталт "Android чи iPhone?", ви отримаєте ретельний аналіз всіх "за" і "проти", а також есе на тисячу слів про те, як технології впливають на людство.

Опублікував
Митник Михайло
Tags: поради
  • Останні записи

    Сем Альтман анонсує o3: що відомо про новий проект

    Сьогодні Сем Альтман опублікував загадковий твіт, який привернув увагу до майбутнього запуску нової моделі ШІ…

    20.12.2024

    Співпраця Apple і NVIDIA: що стоїть за новою угодою

    Компанія Apple домовилася про співпрацю з найбільшим виробником відеочіпів NVIDIA. Усе заради значного підвищення продуктивності…

    20.12.2024

    Google Chrome отримав AI-захист від шахраїв: покрокова інструкція з увімкнення

    Google розробила для фірмового браузера Chrome нову функцію на базі штучного інтелекту для захисту користувачів.…

    20.12.2024

    Топ-5 найкращих навушників до 10 тисяч гривень

    Наша редакція підготувала підбірку з п’яти найкращих навушників, рекомендованих для покупки в кінці 2024 року.…

    20.12.2024

    Samsung може зробити 12 ГБ оперативної пам’яті стандартом для всіх Galaxy S25

    Чутки про нові моделі Samsung Galaxy S25 вже викликають велику зацікавленість серед шанувальників бренду. У…

    20.12.2024

    Штучний інтелект стане причиною дефіциту електроенергії в США вже в наступному році

    Згідно з останнім звітом, опублікованим North American Electric Reliability Corporation (NERC), північноамериканські електромережі можуть зіткнутися…

    20.12.2024