Чи варто переходити на 11 Windows чи залишатися на звичній десятці? Це питання задають багато користувачів, ПК яких відповідає надмірно системним вимогам нової ОС, та й ті, хто готовий поколупатися і обійти ці вимоги. Чи може 11 Windows покращити ваш ігровий досвід? І чи вже є ігри, які вимагають оновитися? У цій статті ми спробуємо відповісти на ці запитання.
Про що свідчить статистика
Windows 10 ще дуже популярний на ринку. Його використовує аж 67%, тоді як Windows 11 встановлена лише у 28%. Не менш цікаво те, що частка Windows 7 хоч і знизилася до 3%, але ця ОС все ще використовується, незважаючи на те, що вона дуже застаріла. Це може вказувати на те, що деякі користувачі воліють залишатися на застарілій, але більш знайомій системі замість оновлення до нових версій.
Однак, якщо говорити про геймерів, картина буде дещо іншою. Наприклад, статистика ігрового сервісу Steam показує, що Windows 11 має більшу популярність, ніж у попередньому дослідженні: його використовує 43% власників ігрових ПК, а Windows 10 – 55%. Майже порівну. Тобто, геймери чомусь бачать сенс оновлюватися? Давайте розберемося.
Мінуси Windows 11
По-перше, Windows 11 має вкрай високі системні вимоги, відсікаючи величезну кількість пристроїв, які досі успішно виконували найпростіші завдання, такі як серфінг в Інтернеті або перегляд мультимедійного контенту. Навіть у 2024 році для таких завдань було достатньо старих процесорів, таких як Core i3-2100 або AMD FX-4300 та невеликого обсягу оперативної пам’яті.
Windows 11 вимагає більше сучасні процесори, такі як Ryzen 5 2600 або Core i3-8100, і підтримку сучасних технологій, таких як TPM. Крім того, наявність SSD стала фактично необхідністю для встановлення нової операційної системи, хоча це не вказується в офіційних вимогах.
Це означає, що багато старих комп’ютерів і ноутбуків, які все ще функціонують і цілком придатні для повсякденних завдань, не зможуть без проблем оновитися до нової операційної системи. Такий стан справ ставить перед користувачами дилему: залишитися на Windows 10, або придбати нове обладнання, сумісне з Windows 11.
Саме тому багато користувачів продовжують сидіти на десятці. А ось більш висока кількість користувачів 11 версії ОС серед геймерів не повинна вводити вас в оману – просто актуальні ігрові ПК підходять під системні вимоги Win 11 і користувачі спокійно оновлюються до актуальнішої версії. Але при цьому якийсь реальний приріст продуктивності в іграх нова версія Windows вам не дасть.
Завищені системки Windows 11 створили проблему для Microsoft. Стало очевидним, що компанія зіткнулася з необхідністю підтримувати кілька версій ОС одночасно. Це відклало випуск Windows 12, що планувався на 2024 рік. Ситуація ставить Microsoft перед необхідністю підтримувати оновлення трьох різних версій Windows.
Чи є плюси для геймерів?
Порівнюючи Windows 10 і Windows 11 в іграх, користувачі відзначають деякі позитивні зміни досвіду гри. Незважаючи на те, що середній FPS практично не відрізняється, стало мікропідгальмовування менше, що є важливим аспектом для ігрового досвіду. У Windows 11 покращили роботу з пам’яттю, що, ймовірно, сприяє зменшенню проблем із підгальмовуванням. Однак, ядро операційної системи залишилося тим самим, що не дозволяє зробити радикального стрибка у продуктивності. Порівняльні тести на YouTube та спеціалізованих сайтах показують, що хоч Windows 11 не сильно покращила продуктивність у порівнянні з Windows 10. Ну, головне, що гірше не стало.
Однак ключовим нововведенням Windows 11 у контексті ігор є підтримка технології DirectStorage. Ця технологія, аналогічна RTX IO від NVIDIA, дозволяє ігровим даним завантажуватися безпосередньо у відеопам’ять, минаючи процесор. Це значно скорочує затримки під час завантаження даних в іграх та розширює можливості використання SSD. Розробники ігор тепер можуть створювати більш масштабні та динамічні світи, оскільки вони можуть позбутися обмежень, пов’язаних із повільним доступом до даних. Це призводить до покращення якості геймплею та оптимізації продуктивності.
На жаль, поки що підтримка DirectStorage обмежена однією грою – Forspoken. Більше того, технологія також чудово працює на Windows 10, що обмежує її переваги та унікальність для користувачів Windows 11. Це означає, що навіть користувачі Windows 10 можуть без проблем скористатися перевагами DirectStorage і не обов’язково переходити на нову версію ОС.
Однією з ключових особливостей Windows 11 для геймерів є технологія Auto HDR, запозичена у консолей Xbox. Вона дозволяє автоматично перетворювати зображення з будь-яких ігор у формат з розширеним динамічним діапазоном, роблячи картинку яскравішою та контрастнішою. Це може надати ігор більше фарб, трохи покращити візуал. Тим не менш, Auto HDR не є вирішальним фактором для багатьох користувачів, особливо враховуючи, що не всі ігри підтримують цю технологію, і вона може бути менш значущою для гравців, ніж інші аспекти продуктивності чи якості зображення.
Чи підуть нові ігри на десятці?
Свіжі релізи часто оптимізовані для роботи на сучасному залізі, що може підвищити продуктивність та якість графіки. Крім того, деякі ігри можуть відмовлятися запускатись на застарілих версіях операційних систем, таких як Windows 7 або 32-бітові ОС. Але це не стосується Windows 10 та Windows 11.
Як Windows 10, і Windows 11 використовують одне й те саме ядро NT 10.0. Це означає, що такі технології, як DirectStorage, трасування променів та інші можливості DirectX 12 Ultimate, доступні і для Windows 10. Таким чином, немає технічних обмежень для запуску нових ігор на Windows 10 і гравці можуть очікувати повноцінної підтримки ігор на цій ОС як мінімум до закінчення терміну її підтримки.
Так що поки не слід очікувати появи ексклюзивних ігор для Windows 11. У міру наближення закінчення підтримки Windows 10 у 2025 році ситуація може змінитися, але на даний момент гравці можуть бути впевнені, що нові ігри працюватимуть на Windows 10 так само, як та на Windows 11.
Чому Windows 10 ще довго буде актуальною
Однією з причин, чому багато геймерів залишаються на Windows 10 є проблеми з оновленнями, з якими стикаються користувачі Windows 11. Новини про те, які проблеми викликають оновлення, стають звичайним явищем. Наприклад, лютневе оновлення Windows 11 призвело до несправності Провідника та Панелі завдань.
Ще багато хто досі банально не звикли до значно спрощеного інтерфейсу Windows 11. Крім того, більшість сучасного заліза та нових ігор чудово працюють на Windows 10 версії 22H2. Ще варто пам’ятати, що Windows 11 відсутні такі серйозні нововведення, як DirectX 12 для Windows 10, що робить Windows 10 більш привабливим варіантом для гравців. Якщо у вас немає новітнього процесора Intel з технологією Thread Director, яка оптимізує роботу в Windows 11, то перехід на нову операційну систему може не мати сенсу.
З моменту випуску останнього великого оновлення версії 22H2 пройшло вже майже півтора роки, і за цей час інформаційне тло навколо Windows 10 значно вщухло. Але відсутність постійного потоку нових функцій означає, що проблеми з оновленнями стали набагато рідшими, що у свою чергу сприяє більш стабільній роботі системи.
Коли закінчиться підтримка десятки?
Користувачам Windows 10 версії 22H2 належить ухвалити важливе рішення лише до жовтня 2025 року — залишатися на поточній версії системи без доступу до оновлень безпеки або перейти на Windows 11. Проте існує третій варіант, доступний користувачам Windows 10 у редакції LTSC. Ця версія обіцяє триваліший термін підтримки до 2027 року і може стати чудовим варіантом для геймерів, які цінують стабільність і не хочуть ризикувати з оновленнями.
Цікаво, що підтримку старішої версії Windows 10 Enterprise LTSC 2019 обіцяють продовжити аж до 2029 року, надаючи геймерам ще більше часу для ухвалення рішення. Це дає користувачам можливість продовжувати використовувати ОС, не турбуючись про термін закінчення підтримки, хоч і із застереженням, що деякі нові ігри можуть не запускатися.
До чого ми дійшли
Кожна нова версія Windows є новою епохою у світі операційних систем. Вона приносить із собою свіжий інтерфейс, нові функції, такі як підтримка Auto HDR, а також покращена безпека завдяки ізоляції ядра, що допомагає захистити систему від шкідливих атак.
Однак, до закінчення підтримки Windows 10 у 2025 році можна спокійно залишатися на цій операційній системі. Це особливо важливо для користувачів, які вже мають відносно потужні відеокарти і процесори попередніх поколінь, таких як GeForce RTX або Intel Coffee Lake. Старе залізо може не отримати повноцінної підтримки на Windows 11, що призведе до відсутності покращень у продуктивності та сумісності з новими функціями ОС.
Хоча технічно можна встановити Windows 11 навіть на більш старі системи, такі як Sandy Bridge або AMD FX, нова операційна система може не працювати оптимально на такому застарілому залізі. Такі системи не підтримуються Windows 11 офіційно, що може призвести до проблем із продуктивністю та стабільністю роботи.