Багато хто стикався з дивними дзвінками: після нетривалого виклику (може тривати від 1 до 3 секунд) невідомі скидають його. Як показує практика, у 99% випадків дзвонять у такий спосіб шахраї та рекламні відділи компаній, а також автоматичні розсилки.
З одного боку, такі дзвінки здаються невинними, адже зловмисники не встигають встановити контакт із потенційною жертвою. Але насправді цей спосіб обдзвону виявляється для шахраїв ще ефективнішим, ніж той, при якому вони чекають відповіді.
Навіщо дзвонять та скидають?
Дзвінок і моментальне скидання – спосіб прискорити процес обдзвону жертв або потенційних клієнтів шахраями та спамерами. Найчастіше дзвінки здійснюються автоматично за допомогою спеціальних програм. Що більше дзвінків зроблено, то більше людей зможуть охопити зловмисники. Оскільки придбати базу номерів для них не становить проблеми, список абонентів для дзвінків постійно поповнюється.
Примушують абонента виявити активність
Вхідний виклик та скидання дозволяють шахраям та спамерам витратити на кожну людину мінімальну кількість часу, але при цьому зацікавити її. Пропущений виклик змушує жертву ворожити, хто їй дзвонив. Оскільки життя багатьох абонентів пов’язане з постійними дзвінками (колеги, клієнти, доставники, дзвінки по залишеним оголошенням і т.д.), частина з них передзвонює на номер невідомих, щоб не пропустити важливий дзвінок.
Після того як жертва передзвонює, шахраї можуть перейти до наступної фази дій:
-
Попередня — виклик у відповідь фіксується, а номер зараховується як «активний». Після цього номер вносять до списку для подальших дзвінків і наступного разу телефонують на нього вже зі справжніми спробами обману чи реклами.
-
Активна — щойно жертва передзвонює, зловмисники одразу переходять до справи. Якщо дзвонять спамери, то вони починають рекламувати товари чи послуги, якщо шахраї – жертву намагаються обдурити однією із схем.
Незалежно від того, яку модель поведінки обрали зловмисники, номер жертви надається у списку «активних» абонентів. Навіть якщо вона зможе розпізнати обман, на її телефон почне надходити значно більше небажаних викликів, ніж зазвичай.
Примушують зателефонувати на платний номер
Зловмисники та рекламні відділи компаній можуть орендувати платні номери, розраховані на вихідні дзвінки абонентів. Як тільки жертва передзвонює, її різними способами утримують на лінії: просять зачекати на з’єднання, програють автоматичне повідомлення, заманюють «вигідними» пропозиціями, щоб абонент залишився і дослухав. Чим більше часу жертва проведе на лінії, тим вищий виявиться рахунок – один вихідний дзвінок на платний номер в середньому обходиться абоненту кілька сотень рублів.
При цьому зловмисників рідко вдається закликати до відповідальності. Оскільки жертва зателефонувала самостійно, тобто. спамери не нав’язували їй рекламу, і пред’явити їм часто нічого.
Що робити, якщо дзвонять та скидають?
Хоча багато абонентів керуються правилом “не відповідати на дзвінки з невідомих номерів”, для деяких це не варіант. Особливості роботи значної частини людей мають на увазі дзвінки від незнайомців, пропускати які не хочеться. На щастя, зараз з’явилося достатньо способів розпізнавання шахраїв та спамерів для тих, хто не може дозволити собі ігнорувати дзвінки через роботу чи з інших причин. Найефективніші з них:
-
Віртуальні секретарі. Це послуга мобільних операторів, яка використовує штучний інтелект для відповіді на дзвінки абонента. Секретар записує зміст дзвінка у вигляді голосового та текстового файлу, а потім надсилає його абоненту. Так він зможе дізнатися, хто саме йому дзвонив.
-
Мобільні визначники. Визначити, чи є номер шахрайським, чи допомагають додатки. Вони працюють з базами номерів зловмисників, тому можуть показати відгуки на того, хто дзвонив, і його репутацію.
-
Ручна перевірка. Перевіряти номери можна і самостійно – достатньо вбити номер невідомого в пошуковий рядок браузера та відкрити сайти, де про нього є інформація.