Чи правда, що OLED-екрани вигорають

Всі чули, що екрани OLED вигорають. Але як це відповідає дійсності?

OLED-матриці – це найкращий вибір для тих, хто працює з кольором або просто любить яскраву та соковиту картинку. Але подібний тип дисплеїв має свої проблеми, головною з яких вважається навіть не його висока ціна (вона саме останніми роками стає все нижче) або мерехтіння (його «бачить» не так багато користувачів), а вигоряння пікселів. Але наскільки ця проблема є реальною, і чи варто про неї переживати простим користувачам?

Що таке вигоряння екрану

Звичайно, в даному випадку термін «вигоряння» не має жодного відношення ні до зайвого нагрівання, ні, тим більше, до загоряння екрану. По суті, це «лише» незворотне порушення роботи підсвічування в певній області екрану.

Найчастіше це проявляється у появі на екрані залишкового зображення (контурів тексту, зображень, елементів меню), яке зникає з часом і залишається видимим постійно. А відбувається це через яскраве та статичне зображення, яке виводиться на екран довгий час.

Чи вигорають OLED-екрани

Проблема вигоряння OLED-дисплеїв насамперед пов’язана з їх конструкцією. Вони позбавлені підсвічування, а пікселі матриці світяться самі собою. З часом пікселі зношуються і починають гірше передавати кольори, а їхня яскравість падає.

Причому падає нерівномірно. Кожен піксель у такому екрані складається з субпікселів, які відповідають за певні кольори. І найслабшою ланкою тут вважаються сині субпікселі. Їхня яскравість менша, ніж у «побратимів», тому для досягнення порівнянного з ним рівня яскравості, на них необхідно подавати набагато більше струму. Це збільшує навантаження на субпіксель, і він швидше виходить з ладу.

Для того щоб перевірити, наскільки актуальна для сучасних матриць проблема вигоряння, фахівці RTINGS протестували сотні моніторів і телевізорів, протягом 10 місяців безупинно «крутячи» на них канал новин CNN з рядком, що біжить, і максимальною яскравістю. Стрес-тест все ще продовжується, але вже зараз зрозуміло, що вигоряння – це не міф. Яскравість підсвічування екранів у місцях відображення статичних елементів на кшталт логотипу каналу і кольорових контурів рядка, що біжить, різко впала.

Ось тільки впала вона лише через шість місяців безперервної роботи у такому екстремальному режимі. При звичайних сценаріях використання користувачам навряд чи варто боятися вигоряння екрану. Воно було характерним для перших поколінь OLED-дисплеїв, а сучасні екрани надійно захищені від вигоряння.

Як борються з вигорянням виробники

Виробники борються з вигорянням екранів у різний спосіб. Деякі з них розробляють алгоритми, що відстежують роботу пікселів та перерозподіляють навантаження на них. Наприклад, статичне зображення якоїсь іконки на сучасному екрані насправді є статичним. Людське око цього не помічає, але такі іконки постійно переміщаються на 1-2 пікселі вгору і вниз, праворуч і ліворуч. У результаті, яскравість кожного окремого пікселя і кольори, що відображаються ним, постійно змінюються – він не «застигає» надовго в тому самому положенні, а отже і не вигоряє.

Інші виробники пішли шляхом «зміцнення» найслабшої ланки матриці – субпікселів синього кольору. Вони роблять їх більшими, через що для підтримки необхідної яскравості їм потрібно куди менше електрики. Це знижує навантаження на субпіксель та збільшує термін його життя.

Як уникнути вигоряння екрана самостійно

Але, звичайно, це зовсім не означає, що і самим користувачам не потрібно зберігати екрани своїх гаджетів. На щастя, це просто. Просто дотримуйтесь кількох простих правил.

  • Не викручуйте на максимум яскравість екрана, коли це не потрібно.
  • Не залишайте пристрій на тривалий час увімкненим зі статичним зображенням.
  • По можливості використовуйте темну тему оформлення.
  • Час від часу змінюйте шпалери на екрані.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я