Ні для кого не є секретом, що однією з ключових характеристик екрану є його яскравість. Але виробники часто не обмежуються згадкою стандартної (типової) яскравості, вказуючи ще й її мінімальні, максимальні та пікові значення. І, якщо з мінімальною та максимальною яскравістю все більш-менш зрозуміло, то що таке пікова яскравість і чи варто звертати на неї увагу при виборі смартфона, монітора чи телевізора?
Трохи теорії
Яскравість будь-якого екрана – це кількість світла, що походить від білого екрана. Вона вимірюється в кд/м2 (кандел на квадратний метр), хоча в деяких випадках ми можемо зустріти і застаріле позначення яскравості в нитках. Чим більша типова яскравість, тим менший вплив на картинку надають прямі сонячні промені і тим комфортніше з ним працювати.
До речі, не варто плутати яскравість із контрастністю. Чим вища контрастність — тим відчутніші переходи між об’єктами різних кольорів. Звичайно, обидва параметри впливають на якість “картинки”, але по-різному. .
Якою має бути яскравість екрана в ідеальному смартфоні?
Тут все залежить від того, за яких умов ви хочете його використовувати. Скажімо, на вулиці смартфон вам потрібен тільки для того, щоб говорити по мобільному зв’язку — тоді вистачить і пересічного значення 300 ниток. А, може, ви захоплюєтеся мобільною зйомкою, і завжди маєте добре бачити всі деталі на екрані? Тоді яскравість точно має бути вищою.
Зі свого боку можемо надати такі орієнтири.
-
250-400 ніт буде достатньо, якщо ви використовуєте смартфон, в основному, в приміщенні;
-
400-600 ніт вистачить, якщо вам не так важливо якості зображення в сонячний день (аби було видно);
-
600-800 ніт ідеально для того, щоб бачити картинку в природних кольорах при зовнішньому яскравому освітленні;
-
від 800 ніт точно влаштує мобільних фотографів і тих, кому доводиться працювати з текстом під сонцем.
Але якщо ви бачите в характеристиках смартфона «2500 нит» – не поспішайте діставати гроші. Можливо, це просто пікова яскравість зовсім не те, що нас цікавить.
Пікова яскравість: чи варто звертати на неї увагу
Пікова яскравість характеризує максимальне значення, яке може бути досягнуто під час регулювання в автоматичному режимі. Тобто, при ручних налаштуваннях такого значення досягти не вийде. Просто тому, що тривала робота з високою яскравістю веде до вигоряння екрану. Більше того, пікова яскравість зазвичай досягається не по всій площі екрана, а лише на невеликих ділянках.
Пікові значення важливі виключно для перегляду відео — наприклад, при використанні HDR, коли на якийсь короткий час потрібно максимально виділити світлу ділянку (наприклад, спалах від вибуху). Реальне максимальне значення яскравості, яке екран може видавати по всій площі, зазвичай в кілька разів нижче. Але далеко не всі вказують його на характеристики. Ймовірно, щоб його не сплутали з піковою яскравістю у конкурентів (порівняння буде явно на користь останніх).
Звичайно, і пікова яскравість характеризує можливості матриці. Але це лише непряма характеристика.
Купуючи смартфон, монітор або телевізор, звертайте увагу на показник максимальної яскравості. Він набагато важливіший, ніж значення пікової.