Дуже часто бачу, що багато користувачів використовують дисковий простір смартфона або ноутбука на 100% – залишається буквально кілька сотень мегабайт вільного місця. І це погано та неправильно. Підпишіться на мій блог, поставте лайк, а я вам розповім про це докладніше.
Постійна пам’ять будь-якого пристрою використовується не тільки для зберігання даних – операційної системи, програм та файлів. Під час роботи ОС та програм накопичувач також активно використовується для створення тимчасових файлів. Наприклад, ви працюєте з документами – програма редактор періодично зберігає ваш документ у постійну пам’ять, щоб у разі будь-яких проблем (вимикання, зависання) користувач не залишився без своїх даних.
Але це все дрібниці – найбільше постійна пам’ять використовується операційною системою та додатками для створення тимчасових кеш-файлів. Взяти, наприклад, браузер – ви постійно переглядаєте сайти. Сайт влаштований так, що складається із статичних та динамічних даних.
Статичні дані – це зображення, а також файли CSS і JS – все те, з чого будується “скелет” сайту. Щоб постійно не вимагати ті самі дані з сайту, не навантажувати канал і сам пристрій, всі однакові об’єкти тимчасово зберігаються всередині накопичувача пристрою. Так працює як комп’ютер, і смартфон.
p align=”justify”> Операційна система також створює безліч тимчасових файлів, щоб не навантажувати систему і не проводити повторні обчислення. А у разі нестачі оперативної пам’яті, ОС може зберігати частину даних усередині постійної пам’яті, щоб звільнити оперативну. За цим принципом будь-який додаток може створювати тимчасові файли, які називаються кешем.
І тут ми перейшли до найцікавішого – чому не можна забивати постійну пам’ять на 100%? Пристрій почне гальмувати – потрібно кудись складати ці тимчасові дані, а якщо немає вільного місця, то система намагатиметься видалити старі дані або використовувати вільну оперативну пам’ять для зберігання.
Тут працює залізне правило – що у комп’ютері, що у смартфоні необхідно залишати 10-15% від загального обсягу накопичувача. Припустимо, у вашого смартфона 64 гігабайти постійної пам’яті. Краще, щоб залишалося щонайменше 7 гігабайт вільного місця – так пристрою буде простіше працювати. З комп’ютером те саме, але все залежить також від кількості працюючих програм.
Деякі програми, наприклад, ігри можуть вимагати велику кількість вільного місця в процесі гри, навіть більше 10 гігабайт і це нормально.
Який висновок?
З кожним роком нам потрібен все більш ємний накопичувач — обсяги даних зростають, так і додатки стають «важчими». Для смартфона на сьогоднішній день мінімум постійної пам’яті – 128 гігабайт. Для ПК або ноутбука – твердотільний SSD накопичувач, ємністю від 512 гігабайт.
У смартфон (у більшість моделей), звичайно, можна вставити карту пам’яті, тільки ось швидкість роботи її в багато разів нижче, ніж внутрішня пам’ять, а через особливості не всі програми можуть використовувати карту пам’яті для роботи. Також не забуваємо, що мініатюрна карта пам’яті – вкрай ненадійний накопичувач, можна відразу втратити свої дані, краще робити резервні копії в інше місце.