Статті

Чому на флешках не можна довго зберігати дані і краще взяти замість них

Share
Час читання: 4 хв.

USB-флешки по праву вважаються одним із найзручніших засобів зберігання даних навіть у епоху хмарних сховищ. Вони дешеві, компактні та найчастіше досить ємні. Менше ніж за 500 гривень можна вирвати накопичувач мінімум на 128 ГБ. Такого обсягу вистачить, щоб завантажити з десяток фільмів, 15-20 серій якогось серіалу або кілька тисяч фотографій. Але зберігати на флешці дані, які вам по-справжньому дорогі, ми не рекомендували б.

Дисклеймер: все, що описано нижче, стосується довгострокового зберігання даних протягом кількох років або навіть десятиліть. Для цього флешки справді підходять не найкращим чином. Але як засіб для короткострокового зберігання та перезапису USB-накопичувачі годяться ідеальним чином, ми щодня переконуємось у цьому на власному досвіді. Особливо, якщо їх постійно використовувати.

Стандартна USB-флешка є накопичувачем даних, в основі якого лежать твердотільні NAND-чіпи. Вони складаються з величезної кількості осередків, які у свою чергу утворюють блоки, куди і ведеться запис інформації шляхом подачі електричного заряду на затвор, що плаває: є заряд – це логічна одиниця, немає заряду – логічний нуль. Тобто ми маємо справу зі звичною сучасним обчислювальним пристроєм двійковою системою числення.

Чим відрізняються флешки із SLC від QLC

Електрична напруга, яка подається на затвор, може бути негативною або позитивною. Позитивне використовується запису, а негативне – видалення даних. Але і в тому, і в іншому випадку напруга впливає, зменшуючи ресурс осередку. Причому зі збільшенням обсягів флешок цей ресурс ставав дедалі менше. Тобто у старих флешок він був більшим, ніж у нових.

Вся справа в кількості рівнів кожного осередку. Раніше NAND-чіпи за умовчанням могла зберігати лише один біт інформації. Той стандарт називався SLC (Single Level Cell) . Він був дуже надійним, але дорогим, оскільки нераціонально витрачав вільний простір.

Тому виробники почали ущільнювати вміст осередків. Спочатку до 2 бітів на комірку (MLC), потім до 3 (TLC), а сучасні NAND-чіпи дозволяють вміщувати в себе вже 4 біти (QLC). Це дозволило збільшити ємність накопичувачів при збереженні габаритів, але призвело до закономірного зниження їхньої витривалості.

Просто порівняйте, скільки циклів перезапису витримують NAND-чіпи різних стандартів:

  • SLC – до 100 000 циклов
  • MLC – до 10 000 циклов
  • TLC – до 3000 циклов
  • QLC – до 1000 циклів

Зниження кількості циклів перезапису , яке здатні винести NAND-чіпи в сучасних накопичувачів, пов’язане з тим, що осередкам доводиться зазнавати значно більшого навантаження. Якщо проводити аналогію, то уявіть, що є двірник та начальник ЖЕКу. Двірнику, щоб отримати зарплату начальника, доведеться відпрацювати 4 зміни, а не 1. Відповідно, і втомиться він набагато швидше. Так само і тут: на QLC-пам’ять , що містить у собі 4 біти, лягає в 4 рази більше навантаження, ніж на SLC, яка містить лише 1 біт.

Чому зникають дані з флешки

Адже справа не тільки в циклах перезапису. Звичайно, якщо активно користуватися флешкою , вона вийде з ладу раніше, ніж та, якою не користуються. Але для тривалого зберігання даних такий тип накопичувачів також не підходить через той самий електричний заряд.

Осередки NAND-пам’яті мають властивість з часом втрачати заряд, який забезпечує зберігання даних. Виробник накопичувачів Kingston відводить якісним флешкам, якими вже користувалися, близько року і дещо більше – для нових. А зі старими – ніколи не вгадаєш. Скільки саме проживуть записані на них дані, невідомо, але є два ключові фактори, які визначають їхню довговічність:

  1. NAND-чіпи дуже чутливі до температур . Навіть у просте потепління хоча б на один градус може дуже скоротити термін, протягом якого вони можуть зберігати дані.
  2. Невикористання, як і активне використання , теж шкодить даним, які флешка містить у собі. Саме через бездіяльність і неможливість перезапису починається деградація осередків і витік електричного заряду.

Що краще для зберігання даних: SSD або жорсткий диск

SSD-накопичувачі будуть більш надійним засобом зберігання даних. Вони хоч і засновані на тих же NAND-чіпах, але мають набагато більше інструментів, що забезпечують збереження записаної інформації. Тут і збирання сміття, і вирівнювання осередків, і ротація зношених блоків. Щоправда, щоб вони заробили, накопичувачу потрібне харчування. А для цього його доведеться підключати до комп’ютера, що для охочих просто записати дані та забути, швидше за все, не підійде.

Тому найкращим із простих накопичувачів виключно для зберігання даних буде, мабуть, класичний жорсткий диск. Навіть краще, якщо він виявиться найпростішим, а не буде заповнений гелієм, який зазвичай використовується для розгону. Головне – покласти його в прохолодне темне місце і по можливості не чіпати його, щоб випадково не вдарити чи не впустити.

Чисто статистично в тестах роботи “на відмову” SSD зазвичай перевершують HDD . Але в міру зносу саме твердотільники частіше починають припускатися помилок, починаючи невірно зчитувати інформацію. Механізми корекції помилок частково нівелюють цю проблему, але її повністю не усувають.

До того ж, на відміну від SSD, які мають заздалегідь відомий ресурс, для жорстких дисків немає ні граничної кількості циклів перезапису, ні максимального обсягу записаних даних ( TBW ). Навіть перезаписувати інформацію на них, як це роблять твердотільники, не має особливого сенсу. Тому для зберігання даних у довгу купуйте HDD і не парьтесь.

Скарбик Павло

Закінчив Тернопільський національний технічний університет, почав писати про IT у 2015 році. Люблю розповідати про iPhone і Mac, автомобілі, їжу, гаджети розумного будинку і роблю огляди. Також захоплююся спортом а саме баскетболом і активним відпочинком на свіжому повітрі. Головний редактор iTechua.com.

Опублікував
Скарбик Павло
  • Останні записи

    Poco X7 Pro отримає флагманський чип Dimensity 9400 Ultra і 50-Мп камеру

    Компанія Poco готується здивувати ринок своїм новим смартфоном Poco X7 Pro, який обіцяє стати одним…

    15.12.2024

    Створено робота-гуманойд із революційними синтетичними м’язами

    Польська компанія Clone Robotics, що займається розробками в галузі біоміметичної робототехніки, представила свого першого повнорозмірного…

    15.12.2024

    Samsung усунула недоліки Exynos 2500, проте він не увійде до складу Galaxy S25

    Samsung Electronics повідомила про подолання виробничих проблем з 3-нм процесором Exynos 2500, хоча він і…

    15.12.2024

    У чому різниця між акумуляторами iPhone 16 та Android

    З'явились точні дані щодо акумуляторів нового iPhone 16. В Apple традиційно не розголошують точну ємність…

    14.12.2024

    Samsung розраховує на стратегію Apple для збільшення попиту на свої телефони

    Телефони Galaxy S25 вже не за горами, і вони зіткнуться з серйозними труднощами з боку…

    14.12.2024

    Топ-5 бюджетних смартфонів з чудовими екранами

    Наші експерти склали добірку з п'яти найкращих і найбюджетніших смартфонів з хорошими IPS-екранами. Хто увійшов…

    14.12.2024