Навіщо потрібна зворотна сумісність в апаратному та програмному забезпеченні?

UPG

Ми всі стикалися з цим – дратувалися, коли додаток переставав працювати належним чином після оновлення, бо раптово став несумісним зі старим смартфоном. Або безуспішно намагалися відкрити файл, тому що нова версія програми не підтримує цей формат.

Звісно, найкращий варіант, коли нове обладнання або програмне забезпечення просто працює зі старим, але в цій історії не все так просто.

Що таке зворотна сумісність апаратного забезпечення?

Виробники знають, що покупці зовсім не хочуть міняти всі аксесуари під час купівлі нового пристрою. Підтримка сумісності дає змогу компаніям використовувати можливості своїх старих продуктів.

Тобто зворотна сумісність обладнання дає можливість новим пристроям взаємодіяти зі старими аксесуарами або стандартами.

Нові моделі ПК, як і раніше, підтримують старі принтери, сканери та інші периферійні пристрої. Теж можна помітити щодо ігрових консолей. Наприклад, на PlayStation 5 відтворюється більшість ігор для PS4, тому геймерам непотрібно негайно оновлювати свою колекцію ігор.

Ще один гарний приклад – технологія USB. Ці прямокутні порти і штекери вже понад 20 років використовуються для підключення різних пристроїв, а завдяки зворотній сумісності навіть старі пристрої USB 1.0, як правило, продовжують працювати з новими портами USB 2.0, 3.0 і 4.0.

Такі стандарти, як HDMI, теж були розроблені з прицілом на майбутнє. Кабель HDMI, що з’явився п’ять або десять років тому, як і раніше, може передавати звук і відео високої чіткості на новий телевізор.

Технологія Bluetooth постійно оновлюється до нових версій – Bluetooth 1.0, 2.0, 3.0 і т. д. Найприємніше те, що після оновлень нові версії, як і раніше, сумісні зі старими. Якщо у вас є гарнітура Bluetooth 5.3, вона, як і раніше, працюватиме з телефоном, що підтримує тільки Bluetooth 4.0.

Маршрутизатори Wi-Fi, що підтримують стандарт Wi-Fi 6, як і раніше можуть підключатися до гаджетів, які використовують старіші стандарти, і працювати з ними.

Але у такого підходу є і мінуси.

Підтримка старих стандартів уповільнює впровадження інновацій. Компанії можуть відкладати використання новітніх функцій і розробок, якщо вони несумісні із застарілими системами. Не варто забувати про витрати на підтримку застарілих технологій. Розробники змушені жонглювати новими функціями, одночасно створюючи патчі та емулятори для застарілих стандартів.

А що з програмним забезпеченням?

Зворотна сумісність програмного забезпечення означає, що нові версії програм, як і раніше, можуть працювати з файлами, створеними в більш ранніх версіях.

Наприклад, Microsoft 365, як і раніше, може відкривати документи, створені за допомогою попередніх версій Microsoft Office. Користувачам не потрібно турбуватися про втрату даних тільки через оновлення програмного забезпечення.

Цікаво, що деякі команди розробників досягли успіху в забезпеченні зворотної сумісності протягом багатьох років і версій. Adobe Acrobat Reader може відкривати PDF-файли, створені в 1990-х роках!

Але і тут є свої мінуси.

Підтримка застарілих версій застосунків призводить до ускладнення програмного коду і ускладнює управління ним. Уявіть собі, якби Microsoft 365, як і раніше, ідеально працював у Windows 95! Сучасний код був би жахливо заплутаним, намагаючись зрозуміти операційну систему, якій понад 25 років.

У сфері технологій минуле ніколи не буває минулим

Зворотна сумісність може здатися другорядною деталлю, але це найважливіша функція, яка впливає на прийняття споживачем нового апаратного і програмного забезпечення.

Підтримка сумісності зі старими системами дає змогу виробникам зберігати наявних користувачів під час оновлень і залучати нових, які все ще покладаються на застарілі технології.

Тож наступного разу, коли ви оновите свою операційну систему або купите новий ґаджет, скажіть спасибі виробникам, які потурбувалися про те, щоб усе працювало з тим, що у вас уже є!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я