Швидка зарядка смартфона: як це працює, які є види

UPG

Підзарядка телефону – практично щоденне заняття для користувачів, оскільки гаджету доводиться виконувати масу завдань, і він швидко сідає. Звичайний процес триває довго, що не зовсім зручно. Тому розробники придумали функцію швидкої зарядки.

У статті ми розглянемо, як відбувається швидка зарядка смартфона, перерахуємо плюси і мінуси технології, які існують види.

Що таке швидка зарядка

Це функція, що допомагає смартфону заряджатися швидше, ніж зазвичай. Основна характеристика ЗП – його потужність. Простий ЗП, який йде в комплекті з телефоном, має потужність 5-10 Вт. У деяких пристроїв ЗП потужніший, наприклад у Xiaomi Redmi Note 8 Pro – 18 Вт.

Швидкі ЗП характеризуються високою потужністю: Realme X2 Pro має технологію Super VOOC з потужністю 50 Вт.

Зазвичай у комплекті пристроїв із функцією швидкого заряджання є менш потужні ЗП:

 • OnePlus 8 Pro – 30 Вт;
 • Huawei P40 Pro – 40 Вт.

Цю функцію сьогодні підтримує велика частина процесорів. Лідер серед компаній – Qualcomm, що виробляє використовувані в більшості смартфонів процесори Snapdragon. Швидка зарядка працює тільки за наявності певного адаптера живлення.

Принцип роботи швидкої зарядки в смартфоні

Робота будь-якого пристрою обмежена певною силою струму і напругою. У телефонах з підтримкою швидкого заряджання використовуються адаптери, що дають змогу пристрою приймати більшу силу струму і напругу, завдяки чому смартфон заряджається за короткий час. Такий принцип роботи умовно можна назвати “20 х 80”.

Прискорена підзарядка ділиться на кілька етапів:

 • Сила струму максимальна, протягом перших 10-20 хвилин телефон заряджається на 50-70%.
 • Струм і напруга зменшуються, падає потужність. Це потрібно для того, щоб не перегріти та не пошкодити батарею.
 • Смартфон заряджається на 100% протягом півгодини – години.

Основний наголос робиться на швидке заряджання на першому етапі. Наприклад, коли ви поспішаєте і потрібно терміново підзарядити телефон, усього за чверть години можна підняти заряд наполовину, чого вистачить на досить тривалий час користування.

Види швидкої зарядки для смартфонів

Виробники мобільних пристроїв розробляють нові технології швидкого заряджання. Вони здатні використовувати різні напруги, у зв’язку з чим блоки живлення видають від 5 до 12 Вт. Зарядний пристрій взаємодіє з контролером заряду, від якого отримує “підказки”, який струм і напругу слід видати в даний момент.

Види швидкої зарядки смартфона:

 • QuickCharge – від компанії Qualcomm;
 • PumpExpress – від MediaTek;
 • VOOC – від OPPO;
 • Fast Adaptive Charging – від Samsung;
 • Asus BootMaster – від Asus;
 • TurboPower – від Motorola;
 • SmartPower – від Huawei.

Оскільки за бездротову підзарядку відповідає чипсет, саме від нього залежить тип використовуваної технології. Наприклад, компанії, що виробляють чіпсети (Qualcomm, Samsung, Mediatek, Huawei), самостійно розробили свої методи. Oppo використовує багатокоміркові акумулятори, що заряджаються паралельно.

Швидка зарядка смартфона: плюси і мінуси

Головна перевага полягає в назві – технологія дає змогу за короткий термін зарядити телефон.

Розглянемо недоліки. Деякі користувачі побоюються, що різке підвищення сили струму призведе до перегріву пристрою. Однак виробники стверджують, що здебільшого перегріву не відбувається, оскільки при 100%-му заряді подача енергії відключається. Поодинокі випадки нагріву мають місце, і розробники рекомендують чергувати класичну зарядку зі швидкою, використовуючи другу не надто часто.

В інтернеті іноді з’являються повідомлення про вибухи гаджетів, які відбуваються нібито під час швидкого заряджання. Теоретично це можливо, але проблема криється не в технології, а в несправному обладнанні.

Головні причини вибухів і загорянь смартфонів:

 • використання неякісних/неоригінальних блоків живлення;
 • пошкоджений кабель;
 • пошкоджені акумуляторні батареї;
 • деформовані корпуси телефонів.

Чи шкідлива швидка зарядка для акумулятора смартфона

Літієві (літій-іонні та літій-полімерні) акумулятори смартфонів чутливі до сили заряду. При швидкій зарядці АБ нагрівається, її ресурс скорочується. Згідно з дослідженнями, 40-ватна зарядка знижує ємність АБ на 30% за той самий час, за який 15-ватна зарядка знижує ємність на 10%.

Тому розробники і застосовують принцип “20 х 80”, що дає змогу продовжити термін служби акумулятора.

Що ще можна зробити:

 • користуватися оригінальним ЗП;
 • не заряджати телефон до 100% – достатньо 80%;
 • не розряджати акумулятор смартфона “в нуль”;
 • не допускати роботи пристрою за екстремальних температур;
 • не запускати одночасно з підзарядкою інші завдання (ігри, перегляд відео тощо).

Як увімкнути швидку зарядку

Для більшості мобільних пристроїв особливих дій не знадобиться – потрібно просто підключити ЗП, що підтримує таку функцію. У смартфонах “Самсунг” є можливість вимкнення цієї функції – її можна знайти в налаштуваннях, у розділі “Батарея”.

Швидка зарядка – сучасна технологія, що дає змогу за короткий термін підвищити заряд смартфона на 50%. Це дуже зручно для користувачів, які живуть у нинішньому ритмі життя. Функцію підтримує більшість мобільних пристроїв нового покоління.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я