Коли виходить новий телефон, ми залишаємо його без уваги і читаємо новини далі. Якщо він нас зацікавив, ми читаємо або дивимося його огляд, а багато хто починає прицінюватися до нього. Але дуже невелика кількість людей, яка зазвичай не перевищує 2-3 осіб, включно зі мною, цікавляться, що в нього з акумулятором. І ні, нас цікавить не його ємність або швидкість зарядки, це йде вже потім. Насамперед хочеться дізнатися, чи можна поміняти його самому. Звичайно, надії на це мало, хоча свої плюси – і дуже великі – в цьому є. Тому я дуже засмучений, що вже понад 10 років телефони зі змінним акумулятором, якщо і випускаються, то тільки в ультрабюджетному сегменті.
Напевно, невеликим винятком може вважатися тільки Fairphone 5 і його попередники в лінійці. Звісно, я не буду його купувати і вам не раджу, але як же здорово тримати його в руці і розуміти, наскільки він відрізняється від сучасних телефонів. Такий підхід одразу нагадує старі Nokia у двох їхніх проявах – можливість кастомізувати телефон зовні та можливість міняти компонент, який найбільше зношується. Адже, погодьтеся, якби можна було за кілька сотень рублів купити новий акумулятор і встановити його в телефон самому, популярність статей про те, як правильно його заряджати, щоб довше не міняти, зійшла б на нуль. А зараз вони викликають величезний інтерес, що ми завжди бачимо за статистикою переглядів.
Коли зараз мені до рук потрапляє телефон зі знімним акумулятором, я завжди одразу дістаю його, щоб перенестися в ті часи, коли це було нормою. Тоді ніхто навіть не думав, що можна приклеїти задню кришку до корпусу.
Тоді телефони створювалися з огляду на зручність і ремонтопридатність. Ви могли зняти задню та/або передню рамку і змінити колір усього телефону за 300-500 гривень, а якщо дряпали його, то просто купували новий корпус і раділи життю. Коли штатна батарея починала проявляти ознаки старіння, ви просто міняли її на нову. Ось це був час!
Ще одна річ, яка якось поступово відходить у минуле – слот для карт пам’яті microSD. За винятком кількох смартфонів із розширюваною пам’яттю, сьогоднішні флагмани відмовилися від цього. Зате беруть 3000-5000 гривень за наступний крок пам’яті. Але ж хороша карта пам’яті на 128 ГБ коштує не більше однієї тисячі гривень. Але можна купити і щось за 500 гривень.
Як використовувати стару карту пам’яті, якщо новий смартфон її не підтримує.
Усе це змусило мене замислитися про недоліки, які нав’язують Apple, Samsung, Google і деякі інші виробники смартфонів. Коли телефон починає мені говорити про те, що пам’ять закінчується, я не можу просто купити карту пам’яті або збільшити її обсяг і забути про це. Мені треба обов’язково чистити вбудовану пам’ять. Наскільки нерозумно, що телефон з камерою, яка знімає відео в 4K 60fps, має бути обмежений внутрішнім сховищем, нехай і великим. Тим більше зараз, коли у світі стало багато блогерів і їм телефон потрібен як камера. А будь-яка камера передбачає можливість заміни батареї і носія інформації (карти пам’яті).
Це стане в нагоді і в звичайному житті, адже багато хто використовує телефон у роботі і їм потрібно багато фотографувати. До акумулятора це теж стосується. Якщо він сів, його можна було б просто замінити на новий, а не обмотуватися проводами від зовнішнього акумулятора. У цьому разі й рюкзаки з USB зникли б як клас.
І це не кажучи вже про те, що я міг би просто замінити батарею через кілька років, щоб мій телефон залишався актуальним протягом чотирьох років оновлень, які пропонують уже багато виробників.
Якимось чином прогрес не дозволив зробити цей крок. Озираючись назад, я бачу, наприклад, що компанії висувають аргументи проти порту 3,5 мм. Його було важко захистити від води, і він займав багато цінного місця всередині телефону. Тут можна погодитися, адже всередині він справді доволі великий, а виводити музику по дроту можна через USB Type-C або Lightning, якщо у вас iPhone. Але перехід на Bluetooth – це зовсім не те ж саме, що відмова від змінного акумулятора.
Реальних причин прибирати слот microSD теж немає (крім жадібності компаній), так само як і не існує реальної альтернативи незнімному акумулятору. Єдине рішення – заплатити більше за вищий рівень пам’яті і відправити телефон у ремонт для заміни батареї. Взагалі, купуючи телефон, ми просто позбавляємося можливості щось поміняти. Купивши машину, ми можемо поміняти диски, магнітолу, колонки і навіть фари. А телефон буде того кольору і з тією пам’яттю, якими вони були спочатку, а будь-який ремонт можливий тільки в майстерні і тільки за великі гроші.
Ось уже понад 10 років, переходячи на новий телефон, ми не міняємо тільки одного – незмінний акумулятор і неможливість збільшення пам’яті за дешево. Багато хто перестав про це замислюватися. Але ж я занурений у середовище гаджетів і для мене дістати майже будь-який телефон у тимчасове або постійне користування досить просто. Але я все одно не розумію, як так можна було прив’язати нас до постійної купівлі нової моделі.
Тут, чим чорт не жартує, може й справді доведеться задуматися про купівлю Fairphone 5, який досить складно знайти в Україні. Але хотілося б, щоб інші виробники теж пропонували щось подібне. Нехай це будуть тільки деякі лінійки або спеціальні серії в лінійках. Упевнений, що їх би добре купували. Але нікому це не потрібно або потрібно зворотне. Тому маємо те, що маємо.
Знімні акумулятори – це чудово, і я не можу дочекатися, поки виробники телефонів придумають, як впровадити їх до 2027 року. Цей закон поки відноситься тільки до Європейських країн, але все може змінитися. Та й створюючи телефон з урахуванням вимог такого великого ринку, виробники в будь-якому разі будуть відвантажувати свої пристрої і на інші території. Можливо, від цього постраждає вологозахист. З іншого боку, складні телефони вже захищені від занурення у воду, але ж у це ніхто не вірив, включно зі мною. Тож тепер я впевнений, що проблеми із захистом від води не стане на заваді створенню хорошого телефона зі змінним акумулятором.
Я не думаю, що буду вказувати знімний акумулятор або слот microSD як абсолютні вимоги для моєї наступної покупки, але з цього моменту вони будуть серйозно впливати на моє рішення. Їхня відсутність тепер більше схожа на брудний прийом маркетологів, а не на справжнє благо.
Як на мене, комплекти пам'ять GOODRAM — це справжня знахідка для тих, хто хоче поєднати…
Останнім часом з'явилися цікаві чутки та оголошення, які можуть суттєво змінити дизайн і функціональність майбутніх…
Ще кілька років тому виробники смартфонів просто змагалися між собою за те, хто зробить найшвидшу…
Samsung щосили тестує бета-версію своєї фірмової оболонки One UI 7, яка готується до офіційного релізу…
Нещодавно ми дізналися, що Samsung планує провести масштабну презентацію серії Galaxy S25 вже 22 січня.…
Apple готує до випуску нове покоління AirPods Pro, яке, за чутками, побачить світ на початку…