Ціни на сучасні смартфони дорожчають з кожним роком, але переломний момент стався у 2017 році – тоді компанія Apple випустила телефон ціною в одну тисячу доларів. Починаючи з 2018 року підвищувати ціни на флагмани став Samsung, а потім цю тенденцію підхопили й інші компанії. Давайте ж розберемося, чому смартфони такі дорогі і розглянемо основні чинники, які впливають на їхню вартість.
Собівартість смартфона
Перший фактор – собівартість товару. Але не плутайте поняття: собівартість – це ціна компонентів телефону, вартість виробництва вже розробленого пристрою сюди не входить.
Найдорожчий компонент більшості телефонів – дисплей, потім чипсет, камери і пам’ять. Що якісніші деталі в смартфоні, то дорожче він продаватиметься. Але крім якості запчастин, вплив на кінцеву ціну продукту чинять такі незначні чинники, як дизайн, матеріал корпусу, підтримка сучасних функцій, нові версії операційної системи, перенесення кольорів дисплея і багато іншого. Також обов’язковою частиною “залізної начинки” для пересічного користувача є підтримка LTE, GPS, наявність мінімум 8 гігабайт пам’яті і хоча б 1-го гіга “оперативки”. Все це так само коштує чималих грошей.
Крім цього, існують ще витрати на рекламу, утримання магазинів, доставку, вибраковку, упаковку. Але навіть якщо скласти все разом, кінцева вартість смартфона на полиці магазину буде ледь не вдвічі дорожчою. Чому ж так відбувається? Можливо, справа у вартості збірки та оплаті праці робітників? Ні, насправді, ціна складання одного айфона обходиться виробнику приблизно в 17 доларів, а самсунга – близько 13-ти доларів.
Виходить, що собівартість смартфона – це тільки половина ціни кінцевого продукту.
Інфляція
Постійна причина підвищення вартості смартфонів з кожним роком – інфляція. І справа не тільки в знеціненні на території Росії або України, а й у загальносвітовій інфляції. Наприклад, у США вона дорівнює 2-3 відсоткам, через що виходить, що з кожним роком на вартість телефону накладається ще 2-3 відсотки від суми. Стабільна інфляція – це ознака здорової економіки в країні. Тому вартість пристроїв як від американських, так і від російських компаній щороку трохи дорожчає з незалежних від них причин.
Переплата за бренд
І головна причина високої вартості смартфона – бренд. Очевидний приклад: компанія Apple, ціна пристроїв якої вже перевалила за 1000 доларів. Багато користувачів при виході нової моделі iPhone готові купити її за будь-які гроші, незалежно від начинки. Але з іншого боку, “яблучні” телефони надають кращий захист даних, свою власну ОС і безліч нових функцій.
Візьмемо ще один бренд: компанія Samsung, вартість пристроїв якої підвищується з кожним роком. І ціни ці абсолютно не виправдані, – смартфони зі схожою начинкою, наприклад, від компанії Xiaomi, можна придбати в кілька разів дешевше, а різниця буде мінімальною. У китайської компанії навіть є своя власна операційна система, коли як Samsung працює на стандартному Android.
Однак смартфони від компанії Xiaomi останнім часом у всіх на слуху через якісну начинку та оптимальну ціну. Після того як ці телефони завоюють визнання, їхня вартість почне підвищуватися і користувачі платитимуть вже за китайський бренд Xiaomi. Теж саме сталося з пристроями OnePlus. Компанії-виробники спеціально занижують ціни на пристрої, щоб завоювати визнання, а потім трохи підвищують вартість смартфонів, поки продажі залишаються високими.
Але не думайте, що велика вартість смартфонів є накруткою, – нові технології вимагають серйозних вкладень. Ціна формується з безлічі факторів: інфляція, курс долара, витрати на розробку, митні витрати. Тому причини зростання цін мало пов’язані з бажанням компаній нажитися на своїх користувачах. Але щоб не переплатити за бренд під час купівлі пристрою, звертайте увагу на його “начинку”, а не на виробника.