Яких тільки комп’ютерів свого часу я не надивився – були такі пристрої, в яких материнська плата була повністю в сажі та пилу. Питання про те, як не сталося загоряння, досі мене хвилює, адже елементи в процесі роботи сильно нагріваються. Багатьох хвилює питання про те, як часто потрібно проводити чистку системного блоку. Спробую розкрити це питання, а ви не забудьте підписатися на мій блог!
Пил – найпоширеніший ворог комп’ютера. Він накопичується всередині системного блоку на компонентах, вентиляторах і радіаторах. Якщо пил не видаляти своєчасно, він може призвести до перегріву компонентів. Що зі свого боку може вилитися навіть у фізичну поломку пристрою. У більшості випадків, комп’ютери “згорають” саме від несправної системи охолодження. Але навіть справна система охолодження може працювати погано, якщо всередині корпусу буде велика кількість пилу або бруду.
Отже, як часто потрібно чистити комп’ютер від пилу? Відповідь на це запитання залежить від умов, у яких працює комп’ютер. Загалом, рекомендується проводити чищення системного блока приблизно кожні півроку. Але якщо ваш комп’ютер працює в занадто запиленому приміщенні, то чистити потрібно раз на 3 місяці.
Особисто в мене орієнтир – відкрита шафа з книжками. Шаф насправді дві – у різних кімнатах. У тій кімнаті, яка виходить на жваву дорогу, пил на книжках з’являється щодня, якщо відчинене вікно. За тиждень шар пилу дуже суттєвий. В іншій же кімнаті, яка виходить у двір, пилу менше. З таких спостережень можна для себе окреслити терміни очищення системного блока.
Одна з важливих процедур під час чищення комп’ютера – перевірка вентиляторів. Вентилятори відповідають за охолодження компонентів ПК і мають бути вільні від пилу та сторонніх предметів. Під час чищення слід перевірити, чи працюють усі вентилятори і чи є ознаки їхнього зносу.
Прислухатися до звуку кулерів – сторонніх звуків бути не повинно. Якщо вентилятори не функціонують належним чином, це може призвести до погіршення охолодження компонентів. Не забуваємо про те, що вентилятори, крім процесора, є всередині корпусу, на системному блоці і якщо є відеоадаптер, то на ньому.
Також варто звернути увагу на термопасту. Термопаста – це спеціальна речовина, яку наносять на процесор комп’ютера. Завдяки термопасті тепло відводиться на металевий радіатор більш ефективно. Протягом часу термопаста може висохнути або втратити свої властивості, що може призвести до перегріву процесора.
Рекомендується міняти термопасту приблизно кожні 1-2 роки, але все залежить виключно від потужності ПК і ступеня його використання. Особисто у мене є комп’ютер, який було куплено у 2014 році, він постійно працював і термопасту на ньому не міняли жодного разу.
Необхідно пам’ятати, що самостійне чищення комп’ютера може зажадати деяких навичок та інструментів, тому якщо у вас немає досвіду в цій галузі, рекомендується звернутися до фахівців. Цю операцію можна провести в будь-якому сервісному центрі або викликати майстра додому (дорожче).