У той чи інший момент усі користувачі ноутбуків замислюються над одним і тим самим питанням: чи шкідливо постійно залишати ноутбук підключеним до мережі?
Виявляється, відповідь не зовсім однозначна. Тож давайте подивимося.
Знайте свій акумулятор для ноутбука
Існує два основних типи батарей, що використовуються в ноутбуках: літій-іонні та літій-полімерні. Хоча це різні технології, вони функціонують практично однаково, виробляючи енергію за рахунок руху електронів. Цей постійний потік також необхідний для підтримки здоров’я батареї.
Для обох типів батарей правильні такі твердження (принаймні, щодо сучасних ноутбуків):
- Батарею не можна перезаряджати. Немає жодної небезпеки перезарядки батареї, якщо ви залишаєте її ввімкненою в мережу постійно, навіть цілодобово. Щойно заряджання досягне 100%, воно припиниться і не почнеться знову, поки напруга не впаде нижче певного рівня.
- Повне розрядження акумулятора призведе до його пошкодження. Якщо дозволити батареї повністю розрядитися протягом тривалого часу, вона може перейти в стан глибокого розряду. Це може бути фатальним – ви ніколи не зможете зарядити його знову. (Ви можете спробувати ці методи, щоб запустити розряджену батарею ноутбука).
Отже, виходячи з цього, чи можна зробити висновок, що ноутбук потрібно постійно залишати увімкненим у розетку? Не зовсім.
Речі, які пошкоджують літієві батареї
Правда про літієві батареї полягає в тому, що вони за своєю природою нестабільні. Вони починають втрачати ємність з моменту виробництва, і численні чинники прискорюють їхнє руйнування. До них належать:
- Цикли зарядки/розрядки: Кожен акумулятор має кінцеву кількість циклів зарядки і розрядки.
- Рівень напруги: Що вищий рівень заряду (вимірюється у вольтах на елемент), то коротший термін служби батареї.
- Висока температура: Температура понад 30 градусів Цельсія або 86 градусів за Фаренгейтом може завдати непоправної шкоди.
Останні два пункти хвилюють нас найбільше. Всебічне дослідження Battery University підкреслює, як рівні напруги і високі температури скорочують термін служби батареї окремо і ще більше, коли вони поєднуються.
Рівень заряду або напруги
Літій-іонні батареї заряджаються до 4,20 вольт на елемент, що становить 100% їхньої ємності. За такого рівня термін служби батареї становить 300-500 циклів розряду.
Кожне зниження заряду на 0,10 В на елемент подвоює кількість циклів розряду до досягнення оптимального рівня: 3,90 В/елемент, з 2400-4000 циклами розряду. На жаль, за такого рівня батарея заряджена тільки на 60%. Час роботи складе трохи більше половини від повністю зарядженого акумулятора.
Нагрівання
І ще є тепло. Висока температура, яку зазвичай класифікують як температуру понад 30 градусів Цельсія, скорочує термін служби батареї незалежно від інших факторів. Просто залишити ноутбук у машині літнім днем – погана ідея.
Коли ви поєднуєте стрес від високої температури зі стресом від високої напруги, наслідки стають ще гіршими. Дослідження Battery University показує, що ємність батареї, яку зберігають із 40% зарядом за температури 40 градусів Цельсія, через рік впаде до 85%.
Заряджена до 100% ємність за тих самих умов падає до 65%. Для повністю зарядженої батареї при температурі 60 градусів ємність падає до 60% всього за три місяці.
Докази здаються очевидними. Постійне заряджання акумулятора на 100% повільно скорочує термін його служби. Якщо тримати його на 100% і піддавати впливу високих температур, термін служби скоротиться набагато швидше.
І пам’ятайте, що ці високі температури пов’язані не тільки з навколишнім середовищем. Ресурсоємні завдання, як-от ігри або редагування відео, значно підвищують рівень нагріву, а використання ноутбука на подушці або в погано сконструйованому корпусі також призводить до перегріву.
Для збереження заряду батареї завжди корисно полагодити ноутбук, що перегрівається.
Чи потрібно тримати ноутбук увімкненим у розетку?
Чи залишає ноутбук увімкненим у розетку батарею? Так, це так. Але так само як і щоденне заряджання.
Microsoft чітко заявляє, що не варто тримати ноутбук увімкненим у розетку, коли він повністю заряджений, тому що “постійне заряджання батареї до 100% може призвести до її прискореного руйнування”. Рекомендації компанії Apple більше не розміщені на її сайті, але ви все ще можете прочитати їх в Internet Archive. Компанія рекомендувала не залишати ноутбук постійно ввімкненим у розетку, пропонуючи:
“Ідеальним користувачем може бути приміський пасажир, який використовує свій ноутбук у поїзді, а потім під’єднує його до мережі в офісі для заряджання. Це дає змогу зберегти заряд батареї”. “
Однак дедалі частіше вам не потрібно про це турбуватися. У macOS з’явилася функція оптимізованого заряджання батареї, яка заряджає ваш MacBook на 80%, коли ви тримаєте його ввімкненим у розетку, і поповнює залишок заряду лише тоді, коли вважає, що вам це необхідно.
У Windows 11 також є функція інтелектуального заряджання, яка працює аналогічним чином, хоча кожен виробник ноутбуків сам вирішує, чи буде вона реалізована. Але якщо ви бачите, що ваш ноутбук заряджається тільки на 80%, коли ви його використовуєте, це не помилка. Це допоможе продовжити термін служби вашої батареї.
Чи варто виймати батарею?
Нарешті, чи варто взагалі виймати батарею під час використання ноутбука від мережі змінного струму? Це питання вже не таке актуальне, як раніше, оскільки більшість ноутбуків тепер оснащені герметичними батареями.
У тих випадках, коли вони змінні, відповідь, мабуть, залежить від виробника. Acer, наприклад, стверджує, що не обов’язково витягувати батарею під час роботи від мережі змінного струму, але її слід витягти, якщо ви не збираєтеся використовувати ноутбук протягом декількох днів. Apple, коли вона випускала ноутбуки зі знімними батареями (через Internet Archive), радить ніколи не виймати їх.
Усе залежить від налаштувань управління живленням у ноутбуці. Деякі з них можуть знижувати потужність за відсутності батареї, так само як деякі роблять це за низького рівня заряду батареї. Це може призвести до зниження продуктивності.
Якщо ви все ж вирішили витягти батарею, переконайтеся, що ви зберігаєте її правильно. Зазвичай це означає, що вона має бути заряджена від 40 до 80 % і зберігатися за кімнатної температури.
Чи шкідливо тримати ноутбук увімкненим у розетку?
Якщо залишити ноутбук увімкненим у розетку, це не заподіє короткочасної шкоди, але якщо ви завжди використовуєте його тільки від мережі змінного струму, ви майже напевно виявите, що за рік ємність батареї значно зменшилася. Аналогічно, якщо ви завжди використовуєте його тільки від акумулятора, то цикли розряджання батареї відбуватимуться швидше.
Тому, навіть з урахуванням розумнішого програмного забезпечення, яке намагається обмежити шкоду, найкращим рішенням буде компромісний варіант: в одні дні використовувати пристрій від акумулятора, в інші – тримати його підключеним до мережі. І що б ви не робили, стежте за тим, щоб батарея не перегрівалася.