Багато користувачів смартфонів останнім часом почали активно переходити на темні інтерфейси. При цьому любителі “чорних тем” стверджують, що затемнене тло екрана дає їм змогу заощаджувати заряд, і до того ж це дуже корисно для очей, оскільки вони менше втомлюються і напружуються під час читання тексту з екрана гаджета. Розглянемо, чи так це насправді і чи можна вважати темний колір інтерфейсу ідеальним.
Вплив на очі
Любителі темного режиму кажуть, що він зменшує втому очей, знижує навантаження на зір і навіть сприяє боротьбі з безсонням. Але чи так це насправді?
Чорне тло, на якому відображаються світліші або яскравіші порівняно з ним написи і картинки, має контрастніший і цікавіший вигляд, ніж білий інтерфейс, який вже давно став звичним і обридлий багатьом користувачам. Але при цьому слід уточнити, що темний режим можна вважати кориснішим, але не для всіх користувачів і не при цілодобовому використанні.
Люди з ідеальним зором дійсно можуть вмикати темний інтерфейс, щоб зняти напругу і втому очей або для боротьби з безсонням. Але робити це рекомендується тільки в нічний час і виключно для перегляду контенту, де текст зовсім відсутній або ж його дуже мало. Коли йдеться про необхідність прочитання великого обсягу тексту, то краще робити це за звичайного, білого інтерфейсу.
Але якщо у вас є проблеми із зором, такі як астигматизм або короткозорість, від “темних тем” краще відмовитися і ніколи більше не використовувати їх у своєму смартфоні з таких причин.
Головна проблема темного інтерфейсу – це розмитість тексту. Білий шрифт на затемненому, особливо чорному тлі, виглядає оточеним ореолом, що світиться, через що здається нечітким і не завжди розбірливим.
Під час читання білих текстів на чорному тлі очі людей, які мають проблеми із зором, втомлюватимуться і напружуватимуться ще сильніше, ніж під час використання звичайного світлого дисплея.
До того ж, чорний шрифт на білому тлі краще сприймається мозком, тому що саме він типовий для книжок та інших друкованих видань, звичка до читання яких закладена в сучасних людей з дитинства.
Водночас учені не заперечують, що іноді темний режим і справді може бути кориснішим для очей, ніж світлий. Наприклад, дослідження так званої “зворотної полярності”, або, іншими словами, темного інтерфейсу з розміщеним на ньому білим текстом, показали, що в довгостроковій перспективі він менш шкідливий для зору, ніж світле тло.
Вченими було доведено, що темний інтерфейс смартфона пригнічує міопію, а білий, навпаки, може сприяти виникненню короткозорості.
Однак це стосується тільки людей, які не мають проблем із зором. Якщо у вас немає таких проблем і ви не тримаєте темний режим увімкненим цілодобово, а користуєтеся ним лише за поганого освітлення, то він і справді може зменшити навантаження на очі та допоможе уникнути їхньої втоми.
Таким чином, говорячи про користь темного інтерфейсу для зору, можна відзначити такі позитивні сторони:
- Він зменшує навантаження на очі в умовах недостатнього освітлення й особливо в нічний час.
- Створюється високий контраст між текстом і фоном, що також зменшує втому очей.
- Темний інтерфейс зручний для використання додатків, де необхідне різнокольорове підсвічування синтаксису.
З мінусів можна відзначити:
- “Темні теми” дратівливо діють на зір при звичайному денному освітленні.
- Створюється 100% контраст між білим шрифтом і чорним тлом, через що текст на темному тлі складніше сприймається і при цьому стомлює очі.
- Не підходить для прочитання або написання довгих текстів.
Користь для акумулятора
Любителі темних тем упевнені, що батареї на їхньому телефоні розряджаються втричі повільніше, ніж за звичайного білого інтерфейсу. Це твердження може вважатися вірним лише частково.
Цей спосіб може спрацювати тільки в тому випадку, якщо у вашому смартфоні використана матриця типу OLED або AMOLED. Саме в них струм підсвічує окремі пікселі, і якщо інтерфейс екрана чорний, то це і справді може істотно заощадити заряд батареї. Струм просто не стане надходити до чорних пікселів і, відповідно, телефон довше не розряджатиметься.
Це стосується тільки чисто-чорного кольору, оскільки під час відображення будь-якого іншого відтінку, хоч би яким темним той не був, пікселі все одно будуть підсвічуватися. А ось білий колір для дисплеїв такого типу дійсно є найбільш енерговитратним.
Виробники телефонів стверджують, що використання темних інтерфейсів на смартфонах з матрицею OLED або AMOLED дає змогу до 63% знизити енергоспоживання. Однак ніхто з них не обіцяв, що батареї стануть розряджатися втричі повільніше, ніж якщо використовувати звичайний білий інтерфейс.
LCD-матриці влаштовані по-іншому: вони складаються з безлічі шарів, завдяки яким і створюється кінцеве зображення на екрані. І підсвічуються такі дисплеї повністю, незалежно від того, який інтерфейс: білий або темний, а тому і говорити про економію заряду батареї в цьому випадку не доводиться.
Отже, користуватися темними темами на смартфоні можна, але не слід тримати їх увімкненими постійно, незалежно від умов освітлення, а необхідно чергувати їх з білим інтерфейсом, більш звичним для очей.