Напевно, багато хто з вас бачив у магазинах телефони з позначкою «Refurbished». Це офіційна назва відновленої електроніки, яка вже побувала в руках колишнього власника, була повернута ним з якихось причин, ретельно перевірена та відремонтована для подальшого перепродажу. За даними аналітиків, вторинний ринок смартфонів показує щорічне зростання, і це не дивно: багато хто не проти купити гарну модель гаджета, нехай і відновленого, за привабливою ціною. Але чи все так добре насправді і чи є ризики при покупці відновленого апарату? Як відрізнити новий телефон від відновленого та на що звернути увагу при покупці? Про це і йтиметься у цій статті.
Відновлений смартфон – що це таке?
Багато хто помилково вважає, що Refurbished – це б/в смартфон, який пройшов 9 кіл пекла у колишнього власника і тепер, пошарпаний життям, повернувся на прилавки магазинів, щоб першого ж дня після покупки зламатися у ваших руках. Але насправді це не так. По суті, не новою стає будь-яка трубка, яку після покупки дістали з коробки і повернули назад. Причини можуть бути різні: якась поломка, дефект у зовнішньому вигляді, обмін старого телефону на новий за програмою trade-in. Зрештою, покупцеві може просто не сподобатися колір подарованого гаджета або через кілька днів користування він розуміє, що не лежить душа до цієї моделі. Наприклад, у США часто здають електроніку після різдвяних свят — отже, комусь не підійшов подарунок або ж у ньому просто немає потреби. Якщо це відбувається в гарантійний термін — покупцю повертають гроші або змінюють старий телефон на новий, якщо за програмою trade-in він отримує знижку на покупку нового апарату.
Після цього смартфон відправляється до рук фахівців, де ретельно тестується, перевіряється на наявність поломок і у разі потреби ремонтується. Вся інформація зі сховища стирається, тобто чужих фото у галереї та номерів якихось людей у списку контактів не буде. Багато відновлених пристроїв отримують нову упаковку та комплект постачання, а іноді навіть змінюють акумулятор, дисплей та корпус. Далі гаджет повертається на вітрину магазину, але вже з позначкою «Refurbished» та зниженою ціною. Найчастіше на такі товари поширюється офіційна гарантія, тому якщо вони ламаються після покупки — їх можна безкоштовно відремонтувати в сервісному центрі або повернути назад.
Відновлені iPhone
Мабуть, прикладом для наслідування на ринку відновленої електроніки можна вважати Apple, яка майстерно продає «не нові» смартфони з вигодою і для себе, і для покупця. Протягом багатьох років компанія є лідером ринку. Наприклад, за даними аналітиків Counterpoint Research, 2022 року частка Apple збільшилася до 49%. Тобто половина всіх проданих відновлених смартфонів за підсумками року – це айфони. І люди не даремно обирають такі гаджети. У Apple строгі правила, тому відновлені смартфони нічим не відрізняються і точно не гірші за нові. Зовні ви не знайдете відмінностей, тому що компанія змінює старий корпус на новий. Також заміні підлягають акумулятор та у разі потреби інші компоненти. Відновлений айфон проходить два кола перевірки, тому майже ніколи не має браку та різних дефектів.
Apple пакує відновлені апарати в коробки білого кольору без зображення iPhone – власне, цим вони відрізняються від нових продуктів. У коробці ви знайдете всю комплектацію. Щоправда, останнім часом вона у «яблучної» компанії досить скромна, але на кабель для зарядки, скріпку та документацію можете розраховувати. На товари Refurbished поширюється повна гарантія протягом 12 місяців, вони продаються на офіційному сайті Apple та у магазинах-партнерах.
Manufacturer Refurbished та Seller Refurbished
Поки що все виглядає досить непогано, згодні? Але в усьому переліченому криється один важливий нюанс — хто саме займався відновленням смартфона:
Manufacturer Refurbished. Цей термін означає, що гаджет відновлено виробником. Це той самий випадок із Apple, яка пропонує високу якість за знижену ціну. На жаль, далеко не всі компанії цим займаються, на ринку відновлених смартфонів це в основному Apple та Samsung. При цьому Samsung відновлює в основному лише флагманські моделі з високим цінником – інакше гра не варта свічок. У Apple в асортименті не так багато пристроїв, та й коштують вони недешево, тому практично всі моделі можна знайти у версії Refurbished. Мабуть, перевага Manufacturer Refurbished очевидна, але все ж таки: для виробника якість, а з нею і репутація на першому місці, тому компанії ставляться до відновлення серйозно та відповідально.
Seller Refurbished. А це вже девайси, відновленням яких займався продавець, тобто магазин чи приватний майстер. У цьому випадку головне — заробіток, тому стандарти та контроль якості не такі високі, як у виробників. Та й ресурси значно відрізняються. Не виключено, що ви отримаєте апарат, який не пройшов належної перевірки, а під час ремонту йому встановили неоригінальні деталі. Але це не означає, що пристрої Seller Refurbished категорично не можна купувати. Для великих рітейлерів репутація теж не остання справа, тому вони підходять до питання більш відповідально, ніж продавці-ноунейми. Деякі великі онлайн-магазини навіть оцінюють стан гаджета. Наприклад, А – це практично новий смартфон, який повернули протягом 30 днів після покупки, а С – телефон з видимими слідами використання (подряпини, потертості тощо) та дрібними недоліками. Однак у цьому разі доведеться вірити продавцю на слово, адже перевірити внутрішній стан товару ви не зможете.
Відновлені смартфони vs нові: плюси та мінуси
Звичайно, головною причиною покупки відновленого смартфона є його ціна: ви зможете заощадити близько 15-20%, а часом і більше. Для порівняння, ви хочете iPhone 14, але грошей вистачає тільки на модель попереднього покоління – iPhone 13. Відновлений смартфон може стати рішенням без компромісів: не треба брати кредит, позичати гроші у рідних або переходити в режим економії заради покупки, та й відновлений айфон ніхто зі знайомих ніколи не відрізнить від нового. Ще один плюс — це зниження електронних відходів та турбота про довкілля. Просто подумайте: якби виробники не давали гаджетам друге життя, а люди не купували б їх — усі ці пристрої, швидше за все, просто вирушили б на звалище.
Але й без ризиків нікуди. У будь-якому разі відновлена техніка — це кіт у мішку, адже ви не знаєте, чому колишній власник відмовився від товару. Може, йому просто перестала подобатися дизайн, а, можливо, він був пошкоджений або несправно працював. А якщо майстер поставився до перевірки недбало або взагалі її не проводив — всі на перший погляд приховані дефекти можуть дати про себе знати з часом.
Ще однією важливою деталлю є старіння техніки, а точніше – припинення офіційної підтримки для старих моделей. Щороку виробники випускають нові версії операційних систем, але не для всіх: застарілі пристрої не одержують оновлень і, відповідно, нові цікаві функції. До того ж, згодом девайси втрачають свою продуктивність, працюють уже не так швидко, а їх акумулятори не здатні забезпечувати таку автономність, як раніше. Тому якщо ви купуєте відновлений смартфон, який був випущений кілька років тому, готуйтеся до того, що його система або вже вважається застарілою, або незабаром це станеться.
Зрештою, ніхто не скасовував звичайного людського чинника. Є люди, які просто не можуть користуватись речами, які раніше побували в чужих руках. Якщо ви з-поміж них — краще не переступайте через себе, щоб не пошкодувати, коли вже буде пізно.
Як відрізнити новий смартфон від відновленого
Якщо це Manufacturer Refurbished, тобто відновлений виробником телефон, ви навряд чи зможете його відрізнити від нового. Принаймні зовні. Але великі компанії не приховують цього факту і називають реальний стан пристрою. Як ми вже писали вище, Apple також пакує відновлені айфони у спеціальні коробки з маркуванням та відсутністю зображення гаджета.
Крім того, не зайвим буде перевірка IMEI. Порівняйте номер на апараті і на коробці — вони повинні збігатися. Багато інтернет-сервісів надають за IMEI технічні дані, інформацію про гарантію та належність до списку вкрадених пристроїв. Якщо ж сайт техпідтримки не розпізнає IMEI – це привід насторожитись. Швидше за все вам намагаються продати підробку.
На що звернути увагу перед покупкою
Найголовніше — огляньте гаджет з усіх боків: у роз’ємах не повинно бути пилу та сміття, а на корпусі — подряпин, вм’ятин та потертостей. Якщо, звісно, продавець не попереджає про це заздалегідь. Не поспішайте, розгляньте все детально, увімкніть телефон і перевірте роботу системи.
Ще однією очевидною ознакою є ціна. Запам’ятайте – безкоштовний сир буває тільки в мишоловці. Якщо продавець пропонує, наприклад, колишній флагман Samsung Galaxy S22 Ultra за ціною простого китайського бюджетника, то з ним точно щось не так. Чим більша різниця з офіційним цінником — тим більше проблем у такого смартфона. Знижка на відновлені виробником апарати, які досконало перевірені та ідентичні новим, найчастіше становить не більше 10 – 20%. Тому якщо ви розраховуєте купити недавній айфон в ідеальному стані та з офіційною гарантією за півціни – на жаль, такого не буде.
Зверніть увагу на «вік» товару: якщо модель дебютувала 3 – 5 років тому, вона вважається застарілою. Звичайно, невибагливим користувачам підійде і стара Nokia, яка коштує дешево і найголовніше – справно приймає дзвінки. Але якщо вам потрібен сучасний гаджет, який йде в ногу з часом — краще вибирайте модель, з моменту виходу якої пройшов рік або максимум півтора.
Якщо ви купуєте телефон у продавця, а не в офіційному магазині, краще почитайте про нього відгуки, після чого перевірте інформацію про гарантію (повна, неповна або взагалі відсутня) і уважно ознайомтеся з документацією. Буває, що «підводне каміння» ховається під дрібним шрифтом, на який не багато хто звертає увагу. А потім виявляється, що смартфон був утоплений, розбитий чи пережив багато чого цікавого. Начебто продавець цього не приховує, але водночас і недомовляє.
Якщо підсумувати, Refurbished смартфон — це добрий вибір для тих покупців, які хочуть заощадити і не бояться техніки, яка вже побувала в чиїхось руках. Але треба пам’ятати, що до такої покупки треба ставитись особливо уважно. Не довіряйте сумнівним продавцям, не вірте підозрілим пропозиціям і краще купуйте гаджети в офіційних магазинах безпосередньо від виробника, щоб не залишитися в результаті у розбитого корита.