Користуватися телефоном перед сном – новий сучасний ритуал. Поставити будильник, перевірити соцмережі або подивитися відео – для багатьох це стало постійною вечірньою звичкою. Але чи можна взагалі залишати поруч із собою телефон на ніч і чи не шкідливо дивитися в яскравий екран перед сном? Вчені та лікарі сходяться на думці, що смартфони і здоровий сон – поняття несумісні.
Світіння екрана
Екрани смартфонів є джерелами синьо-фіолетового світла, яке пригнічує вироблення мелатоніну – гормону, що відповідає за регуляцію сну. Використання телефону вночі може призвести до порушення сну, погіршення його якості та стомлюваності наступного дня. Яскраве світіння екрана особливо шкідливе при вимкненому або приглушеному світлі. Довжина хвилі синього світла аналогічна ультрафіолету, вплив якого, як відомо, спричиняє руйнування клітин і вкрай шкідливий для зору.
Порушник спокою
Постійна присутність телефону поруч із ліжком сприяє розвитку цифрової залежності та посилює тривожність. Якщо вам важко заснути без перевірки сповіщень чи новин, це може стати проблемою для вашого здоров’я. Але навіть якщо ви не схильні до залежності від телефону, гаджет може розбудити посеред ночі дзвінком або звуковим сповіщенням. Щоб не збивати природні ритми сну, телефон не повинен турбувати вас не тільки вночі, а й щонайменше за годину до відходу до сну. Так організм зможе заспокоїтися і налаштуватися на здоровий нічний відпочинок.
Джерело випромінювання
Мобільні телефони видають електромагнітне випромінювання, яке потенційно може негативно впливати на здоров’я. Всесвітня організація охорони здоров’я класифікує випромінювання від мобільних телефонів як потенційно канцерогенне.
“Електромагнітні поля, що створюються мобільними телефонами, класифікуються Міжнародним агентством з вивчення раку як потенційно канцерогенні для людини.” – звіт ВООЗ.
Виробники смартфонів також не дають однозначної гарантії нешкідливості телефонного випромінювання, і рекомендують, якщо можливо, тримати гаджет на відстані від голови. На дотримання виробниками телефонів норм SAR (коефіцієнта поглинання електромагнітної енергії) також розраховувати не доводиться – незалежні дослідження довели, що популярні смартфони істотно перевищують заявлені показники.
Найпростіший спосіб – тримати телефон подалі від себе. Але це підходить не всім – багато хто звик до будильника на телефоні і хоче, щоб він завжди був у зоні досяжності. Також є вбудований режим “Не турбувати” або авіарежим, але вони не вирішують проблему з випромінюванням, тому що модулі радіозв’язку на телефоні залишаються активними.
Однак, є рішення, яке вирішує проблему всіх негативних чинників, пов’язаних із нічним використанням телефонів. Екранувальні чохли та бокси блокують радіосигнали смартфонів, вимикають на них радіозв’язок, прибирають гаджети з поля зору і не пропускають шкідливе випромінювання. Вимкнення телефонів від усіх бездротових мереж відбувається за принципом клітки Фарадея, тому такі пристрої працюють в автономному режимі, не потребують електроживлення і повністю безпечні як для вашого здоров’я, так і для ваших гаджетів. А головне, клітка Фарадея блокує тільки ті функції, які використовують радіозв’язок, тому на роботу будильника це ніяк не вплине.
І все ж – небезпечно використовувати телефон вночі чи ні? Зважаючи на наведені факти, можна сказати однозначно, що присутність телефону загалом позначається негативно на психоемоційному та фізичному стані. Випромінювання, проблеми із зором, тривожність, невиспаність вранці – навряд чи переглянуте перед сном відео варте всіх цих неприємностей. Зрозуміло, ми не закликаємо відмовитися від смартфонів. Сучасне життя неможливе без технологій, але якщо ви повністю заблокуєте свій телефон перед відходом до сну, ви абсолютно точно нічого не втратите.
Ряди "вінтажних" і "застарілих" пристроїв Apple поповнили одразу кілька гаджетів. Що ще відомо Нагадаємо, що…
Пам'ятаєте ті часи, коли телефони могли працювати кілька днів без підзарядки? Це було реально, особливо…
Компанія Xiaomi анонсувала вихід нової операційної системи HyperOS 2, яка буде заснована на Android 15.…
Бездротові технології продовжують розвиватися. Хоча організація IEEE ще не затвердила стандарт Wi-Fi 7, уже ведеться…
Здавалося б, південнокорейського гіганта Samsung Electronics вже довго переслідують невдачі, і котирування його акцій з…
Кілька днів тому в мережі з'явилася інформація, що Samsung проведе презентації серії Galaxy S25 вже…
View Comments
Мінус.
А як без будильника на рибалку вставати.