Чорний екран на комп’ютері після ввімкнення – таке може виникнути як на звичайному ПК, так і на ноутбуці. У цій статті спробуємо розібрати простими словами, чому так відбувається. Якщо ви не підписані на мій блог, то рекомендую підписатися, щоб не пропустити нові публікації.
Перевіримо монітор
Уявімо собі ситуацію – ви ввімкнули комп’ютер, а він нічого не показує і ви спостерігаєте чорний екран. Перше, що необхідно зробити – перевірити кабель підключення монітора. Можна вимкнути й увімкнути монітор, можливо, є проблема в поганому контакті. Особливо такою недугою страждає порт VGA.
Також потрібно перевірити і сам монітор – чи працює він взагалі. Робиться це просто – переконайтеся в тому, що дисплей під’єднано до джерела живлення і спробуйте увійти в меню натисканням відповідної кнопки на корпусі. Якщо на екрані моніторі з’явилися пункти меню, то екран працює. Також монітор під час увімкнення, як правило, може показувати напис із назвою бренду та логотип.
Дуже рідкісна проблема теж можлива – сам монітор працює, показує логотип, працює меню і налаштування. Але сигнал не приймає – це може бути пов’язано з виходом з ладу елементів, які якраз і відповідають за прийом сигналу від комп’ютера. Перевірити просто – підключити монітор до іншого ПК, ноутбука або ігрової приставки.
У разі, якщо проблема чорного екрана спостерігається з ноутбуком, то є сенс перевірити кришку пристрою на предмет пошкодження, а також місце, де розташовується шлейф – між кришкою і самим корпусом. Навряд чи простий користувач зможе відремонтувати таку проблему самостійно – краще віднести ноутбук у сервісний центр.
Перевіримо сам ПК
Припустимо, монітор у нас працює. Далі потрібно перевірити вже сам комп’ютер. Зазвичай одразу після ввімкнення ПК, на екрані ви можете спостерігати різні дані, які стосуються BIOS/UEFI.
Але деякі материнські плати одразу після ввімкнення починають завантажувати операційну систему з диска, тому й написів може не бути. Точніше так: якщо написи на чорному екрані під час увімкнення ПК (перші кілька секунд) раніше були, а зараз немає, то, найімовірніше, ваш комп’ютер має якісь апаратні проблеми.
Також можна під час увімкнення спробувати зайти в BIOS/UEFI – під час запуску необхідно натискати клавішу Delete або F8.
Відкрийте корпус вашого комп’ютера і переконайтеся, що всі компоненти, як-от пам’ять, відеокарта, процесор надійно встановлені на своїх місцях. Перевірте також стан кабелів і роз’ємів на наявність пошкоджень. Можливо, вийшов з ладу відеоадаптер.
У разі, якщо у вас дискретна відеокарта, то можна спробувати вставити кабель монітора у відповідний порт материнської плати (якщо він є), попередньо вийнявши дискретку. У разі, якщо вбудована відеокарта працює, а основна ні, то проблема саме у відеокарті.
Також можна спробувати запустити Windows у безпечному режимі – під час увімкнення затисніть Shift. Має з’явитися відповідне меню входу в safe mode.
Програмні проблеми
У разі, якщо ви впевнені в тому, що ваш монітор працює, а ПК не має жодних апаратних проблем, то мають місце програмні проблеми. Вони можуть бути пов’язані з некоректною роботою операційної системи або комп’ютерними вірусами. Тут варіант тільки один – можна спробувати перевстановити операційну систему.
А чи можуть бути проблеми з накопичувачем?
Як правило, за проблем із жорстким диском комп’ютер покаже відповідну помилку, коли справа дійде до завантаження Windows. У разі, якщо ПК завис у момент завантаження ОС, то це також може бути пов’язано з несправністю накопичувача.