Статті

Чи справді небезпечно заряджати смартфон до 100%

Share
Час читання: 3 хв.

Ви, напевно, помічали, що всі сучасні смартфони дуже повільно заряджаються після 80%. Чому виробники так зробили і який у цьому таємний зміст? На форумах і коментарях часто озвучується думка, що заряджати смартфони і ноутбуки до 100% і користуватися швидкою зарядкою зовсім протипоказано. Чи справді повна та швидка зарядка зло і як відстрочити старіння акумулятора?

Почнемо з того, що будь-яка зарядка в принципі знижує ресурс акумулятора і з кожним новим циклом батарея поступово втрачає свою початкову ємність (фізичний процес, що протікає в акумуляторах називається інтеркалювання).

Багато хто задається питанням чому перша половина зарядки проходить помітно швидше ніж друга, а після 90% заповнення ємності батареї і зовсім практично зупиняється. Справа в тому, що сучасні літій-полімерні акумулятори порівняно легко переносять нагрівання при малій мірі заряду, але в міру його збільшення негативний вплив нагріву збільшується, тому контролер заряду обмежує потужність зарядки, що надходить.

З цієї ж причини не рекомендується заряджати акумулятори при активній роботі, оскільки процесори відчутно гріються під навантаженням, а враховуючи щільне компонування елементів у смартфонах та ноутбуках, додаткове тепло передається і акумуляторам.

Саме нагрівання більшою мірою впливає на ступінь зносу акумуляторів, хоча якісним показником прийнято вважати кількість циклів зарядки/розрядки. Просто цей показник завжди можна перевірити, на відміну умов експлуатації пристрою.

Мені не раз доводилося змінювати батареї, що здулися, де за кількістю циклів перезарядки акумулятор ще далеко не виробив свій ресурс. І зворотна ситуація сталася з моїм MacBook, де батарея відходивши 1100 повних циклів перезаряджання, залишалася ще цілком працездатною. Щоправда, відчутно втратила від початкової ємності.

До речі, деякі виробники ноутбуків, бажаючи продовжити термін життя батареї, програмно обмежують заряд до 79% або 80%. Однак прямої заборони повної зарядки не існує і ви можете самостійно відключити цю «зелену» опцію, покопавшись у налаштуваннях.

ТОП 3 найпоширеніших міфів про зарядку смартфонів та ноутбуків

Взагалі навколо зарядки наплодили безліч міфів. Існує думка, що не даючи акумулятору повністю зарядитися, можна обдурити систему і цикли перезарядки не враховуватимуться, а отже і ресурс батареї збільшиться. І так і ні…

Зарядка від 20 до 80% дійсно знижує навантаження на батарею, але в цьому випадку ви частіше заряджаєте свій смартфон або ноутбук і це точно ніяк не впливає на кількість повних циклів перезаряджання. Не важливо, яким чином ви наберете 100% ємності батареї – за один раз або при частковій зарядці в кілька заходів. У сумі це вважатиметься одним повним циклом. Так, батарея середнього смартфона розрахована приблизно на 500 циклів, після чого її ємність починає помітно знижуватися.

Особисто я не став би як божевільний контролювати рівень заряду кожні 10 хвилин, щоб не прогаяти заповітні 80%. Процесом заряду управляє спеціальний контролер і можна залишати смартфон спокійно хоч на ніч – процес автоматично зупиниться, коли рівень заряду досягне максимуму.

Сучасні операційні системи здатні підлаштовуватися навіть під ваш режим дня і добирати відсотки заряду, що стали, безпосередньо перед тим, як ви прокинетеся.

Є ще один поширений міф, що потрібно виймати акумулятор з ноутбука при роботі від мережі. Ви так робите?

Інший міф дійшов до нас із темних часів NiMH і NiCd акумуляторів, які мали «ефект пам’яті», які могли втрачати ємність при неповній зарядці. Сучасні літій-полімерні батареї бояться швидше повного розряду, так як для роботи контролера заряду теж потрібне харчування.

Тому залишати пристрій з рівнем заряду акумулятора «нижче за нуль», особливо на холоді, буде не найкращою ідеєю, тому що при включенні зарядний пристрій може бути просто проігноровано і доведеться «прокачувати» батарею вже в сервісі.

Скарбик Павло

Закінчив Тернопільський національний технічний університет, почав писати про IT у 2015 році. Люблю розповідати про iPhone і Mac, автомобілі, їжу, гаджети розумного будинку і роблю огляди. Також захоплююся спортом а саме баскетболом і активним відпочинком на свіжому повітрі. Головний редактор iTechua.com.

Опублікував
Скарбик Павло
  • Останні записи

    Найдивніші гаджети CES 2025: що нас здивувало цього року

    На щорічній конференції CES бренди презентують не лише очікувані новинки, а й експериментальні пристрої, які…

    09.01.2025

    Названо найпопулярніші функції смартфонів: що шукають користувачі

    Розробники бенчмарка AnTuTu вивчили параметри смартфонів у четвертому кварталі 2024 року і склали статистику за…

    09.01.2025

    Названо мобільного оператора, якого найчастіше залишають українці

    У 2024 році українці почали значно активніше змінювати мобільного оператора, зберігаючи свій номер телефону. За…

    09.01.2025

    Власників iPhone застерегли про шахрайську гру в App Store

    В App Store з'явилася підроблена версія Baldur's Gate 3 для iPhone і iPad, яка краде…

    09.01.2025

    Ілон Маск стверджує, що ШІ вичерпав усі наявні людські знання

    Американський бізнесмен Ілон Маск підтвердив побоювання експертів про брак реальних даних для навчання штучного інтелекту.…

    09.01.2025

    П’ять причин, через які ваш смартфон повільно заряджається

    Колись мій телефон заряджався миттєво, але з часом усе змінилося, і я почав шукати причини.…

    09.01.2025