Браузер – найголовніша програма будь-якого комп’ютера чи смартфона. Без нього цифровий пристрій, як без душі, адже більшість роботи за комп’ютером пов’язана з інтернетом. Можливо, вам буде цікаво знати, як працює веб-браузер. А тих, хто не підписаний на мій блог, прошу підписатися!
Коли ми відкриваємо браузер, насамперед бачимо графічний інтерфейс користувача. Він включає адресний рядок, кнопки управління (назад, вперед, оновити) і область відображення веб-сторінок. GUI забезпечує нам можливість взаємодіяти з браузером, вводити URL-адреси, натискати на посилання і використовувати інші функції.
Графічний інтерфейс є у будь-якому браузері і може відрізнятися залежно від версії та самого браузера. Різниця є, але невелика та інтуїтивно зрозуміла.
Одним із ключових завдань браузера є відображення веб-сторінок. Для цього використовується спеціальний компонент, званий движком рендерінгу. Він обробляє HTML-код, CSS-стилі та JavaScript-скрипти, перетворюючи їх у візуальне уявлення, яке ми бачимо на екрані.
Відповідає за розташування елементів на сторінці, їх стилізацію, відображення зображень та виконання інших завдань, пов’язаних із відображенням контенту. Найпопулярніший двигун на сьогоднішній день – Chromium. На ньому збудовано десятки сучасних оглядачів.
Браузери здійснюють зв’язок з веб-серверами за допомогою різних мережевих протоколів, таких як HTTP (Hypertext Transfer Protocol) та HTTPS (HTTP Secure). Коли ми вводимо URL-адресу в адресному рядку або клацаємо посилання, браузер створює мережевий запит до відповідного сервера.
Запит містить інформацію про те, яку веб-сторінку чи ресурс ми хочемо отримати. Після надсилання запиту сервер обробляє його та відправляє назад веб-сторінку або інший контент, який вимагали. І далі вже підключається двигун рендерингу, який перетворює отримані дані на веб-сторінку.
Для прискорення завантаження веб-сторінок та зменшення навантаження на сервери браузери використовують кешування. Коли ми відвідуємо веб-сторінку, зберігається її копія на комп’ютері або мобільному пристрої. Під час наступного звернення до цієї сторінки браузер перевіряє, чи є у нього збережена копія в кеші.
Якщо вона є і не змінилася, браузер завантажує сторінку з кешу, що дозволяє заощадити час завантаження. Кеш потрібен як для швидкої роботи браузера, так і для зниження навантаження на кінцевий сервер – йому не доведеться щоразу віддавати ті самі дані.
Насправді робота браузера — дуже складний процес, який часом потребує великої обчислювальної потужності. Саме тому на старому залозі сучасні сайти можуть працювати дуже повільно.
Компанія 01.ai представила нову модель ШІ Yi-Lightning, схожу з GPT-4. Для навчання моделі використовувалося 2000…
Стартап OpenAI офіційно оголосив про вихід загальнодоступної версії застосунку ChatGPT для користувачів ПК під управлінням…
Надійний інсайдер під ніком OnLeaks опублікував серію деталізованих зображень ще не анонсованого смартфона. Крім того,…
Коли вийшла iOS 18, Apple додала дуже цікаву фішку. Тепер iPhone автоматично перезавантажується кожні три…
Щороку ми завантажуємо мільярди додатків на смартфони — щоб швидко спілкуватися, займатися банкінгом, редагувати фото…
В Android 15 QPR2 Beta 1 Google представила нову функцію - Terminal, що дозволяє запускати…