Багато користувачів бояться, що комп’ютер буде заражений вірусом. Страх сковує і особисто я знаю користувачів, які бояться навіть заходити на невідомі сайти, а якщо потрібно встановити якусь програму, звертаються до фахівця або шукають інсталяційний диск. Давайте трохи розвіємо міфи про те, як вірус може заразити комп’ютер.
Найголовніший міф – “вірус можна зловити просто відвідавши сайт”. Раніше це було можливо, але зараз уже ні – браузери стали сильно захищеними від подібного. Щоб зловити вірус із сайту, потрібно завантажити виконуваний файл і самостійно його запустити. Ще не забуваємо про те, що вбудований захист Windows досить непогано відпрацьовує більшість загроз. А якщо на додачу на комп’ютері встановлено антивірус, то ймовірність того, що станеться зараження, виявиться близькою до нуля.
Основних шляхів зараження лише три. Ми не розглядатимемо тут екзотичні шляхи, оскільки більшість шкідливих програм пишуться для масового використання.
Так, користувач може і не знати, що при запуску файлу на нього чекає сюрприз, тим більше віруси, як правило, маскують під інсталяційний або виконуваний файл програми. Як вже написав вище, після запуску кожен файл перевіряється вбудованим захистом Windows і якщо він не вимкнений, то комп’ютер не дасть добро на подальші дії.
Тут діє проста порада: не запускайте файли, які отримали із сумнівних джерел.
Вірус вміє поширюватися самостійно (без участі користувача), але для цього необхідне дуже сприятливе середовище у вигляді вразливостей у операційній системі. Тут користувач вже безсилий – зараження може відбуватися відразу після підключення ПК до глобальної мережі. Але поспішаю заспокоїти: такі зараження завжди масові і дуже швидко розробники операційних систем випускають оновлення, які закривають уразливість. Ось з цієї причини бажано мати на комп’ютері сучасну та оновлену операційну систему.
Цей спосіб можна віднести до більш екзотичних, але має місце бути. Допустимо, якесь програмне забезпечення має вразливість. Але ця «дірка» може спрацювати лише тоді, коли програма завантажить додатковий код.
Ви встановлюєте якусь програму із сайту безкоштовних програм, установник знайшов на вашому ПК потрібний йому софт і встановив додатковий код. Пізніше, запустивши заражену програму, вона виконує підкладений у неї код. Цей шлях поширення використовується вкрай рідко. Адже хакеру важливо заразити якнайбільше пристроїв, ніж працювати під якусь конкретну програму. Тим більше, основні програми постійно оновлюються і ризик знайти в них вразливість дуже малий.
Щоб заразити комп’ютер з Windows 10 або 11, потрібно дуже постаратися. Так, за часів Windows 7 та XP (а також попередніх версій) система не була захищена так, як це зробили зараз. Найчастіше правило просте — не запускайте те, що отримали з невідомого та сумнівного джерела. Дуже часто зламані програми або так звані «крекери» (софт для злому) і містять шкідливі вставки. Адже власникам також треба заробляти на своєму незаконному ремеслі.
Знаєте, на перший погляд, телефон здається ідеальним другом. Він завжди поруч, допомагає в складних ситуаціях,…
У Telegram поширюється нова шахрайська схема: користувачам надсилають повідомлення з питанням про фотографію і, під…
За результатами тестування, проведеного Tech Droider, Xiaomi 15 Pro може по праву претендувати на найкращу…
У Samsung щодо ідей все добре. Компанія запатентувала ідею смартфона з екраном, що вібрує в…
Samsung продовжує розвивати свою операційну систему, і анонс бета-версії One UI 7 привернув увагу багатьох…
На YouTube з'явилося безліч каналів, що пропонують безкоштовні голлівудські фільми в хорошій якості, включно з…