У житті кожного з нас може виникнути ситуація, коли хтось потайки заліз у наш комп’ютер і переглянув наші дані. Або ж ми помітили, що ноутбук знаходиться не там, де його залишили, і з’явилася підозра, що хтось, хто не має на це права, користувався ним. Але як дізнатися, що сталося без нашого відома? Виявляється, є кілька способів перевірити, чи користувався хтось нашим пристроєм без дозволу, адже практично все, що робиться на комп’ютері, реєструється в системі.
Ключове завдання полягає в правильному пошуку потрібної інформації. Якщо ви знаєте, з чого почати і як саме шукати, це може значно скоротити час, необхідний для пошуку “шпигуна”. Тому ми пропонуємо вам 4 способи дізнатися, чи користувався хто-небудь вашим комп’ютером без дозволу.
Перший спосіб – перегляд подій журналу системи. У ньому зберігається історія подій ОС, таких як увімкнення і вимкнення пристрою, додавання, видалення програм і багато іншого. Доступ до журналу можна отримати через панель керування.
Для того, щоб скористатися цією функцією в Windows, вам потрібно зайти в “Провідник”, натисканням клавіш Windows + E, і вибрати “Швидкий доступ”. Потім ви побачите пункт “Останні файли”, де ви зможете знайти всі нещодавно відкриті файли.
Якщо у вас Mac, то теж є аналогічний спосіб перевірити нещодавно відкриті файли. Для цього просто відкрийте меню Apple або панель Dock.
Це можна зробити не тільки для файлів, відкритих через провідник, а й для файлів, відкритих у різних додатках. Якщо у вас є підозри на те, що хтось міг використовувати ваші файли, то перевірте нещодавню активність у меню “Нещодавні” всередині відповідної програми
Але що, якщо хтось уже видалив історію вашої активності на комп’ютері? Як виявити цю ситуацію?
Другий спосіб – перевірка часу останнього доступу до файлів. Щоразу, коли хтось відкриває або змінює файл, на час доступу до нього ставиться мітка. Інформацію про це можна подивитися у властивостях файлу.
Будь-хто, хто використовує комп’ютер, може стерти дані про останні запущені файли. Для цього достатньо просто натиснути на кілька кнопок у спеціальному меню. Але якщо ви не помітили цієї зміни, а останні запущені файли все ж зникли, то це ознака того, що можливо хтось використовував ваш комп’ютер.
Щоб уникнути таких ситуацій, завжди варто стежити за своєю комп’ютерною активністю. Однак, якщо ви помітили якісь підозрілі зміни, то найкраще негайно перевірити свої файли і провести необхідні заходи щодо захисту інформації.
Третій спосіб – встановлення програм-моніторів, які стежитимуть за використанням комп’ютера. Це, звісно, не зовсім безпечно для конфіденційності, але може допомогти знайти порушника.
Для того, щоб перевірити історію в Chrome, натисніть на вертикальні три крапки в правому верхньому кутку і виберіть “Історія”. Також можна скористатися гарячою клавішею і натиснути Ctrl+H, щоб швидко перейти до історії. У цьому списку можуть бути вказані сайти, які відвідували порушники без вашого дозволу.
Якщо ви використовуєте Microsoft Edge, то історію можна знайти, натиснувши на три крапки і вибравши “Історія”. Також варто звернути увагу на можливість розширеного пошуку, який допоможе знайти давніші браузерні дані.
І четвертий спосіб – встановлення пароля на ваш комп’ютер. Не дозволяйте нікому, кому ви не довіряєте, користуватися вашим особистим пристроєм. Це дасть змогу захистити ваші дані та зберегти під контролем весь доступ до комп’ютера.
Створення надійного пароля для облікового запису – невід’ємна складова безпеки. Важливо переконатися, що пароль дійсно надійний. Не використовуйте прості комбінації або останні дати вашого народження.
До того ж, коли ви йдете на деякий час зі свого робочого місця, натисніть комбінацію клавіш Windows + L. Таким чином, ви заблокуєте комп’ютер для інших користувачів, а вони не зможуть увійти у ваш обліковий запис без пароля. Не забувайте і про антивірусний захист, регулярно оновлюйте свій софт і перевіряйте на віруси всі завантажувані файли.
У мене теж була ситуація, коли інтернет постійно "тупив", а гаджети ледве ловили Wi-Fi. Виявилося,…
А ви колись замислювалися, як саме зараз користуєтеся технологіями? От спробуйте подумки пригадати. Це важливо,…
Наразі всі "прошки" від iPhone 14 до iPhone 16 Pro мають фіксовану діафрагму з апертурою…
Багато людей не вимикають Wi-Fi на смартфоні на ніч, і, чесно кажучи, це не найкраща…
Четвертий рік поспіль виручка від продажів AirPods від Apple перевищує 18 млрд доларів щорічно. Що…
Якщо вам набрид постійний потік повідомлень на Android, то, здається, Google працює над тим, щоб…