Коли SSD диски почали з’являтися на ринку, їх полюбили за швидкодію і надійність. Користувачі вважали, що відсутність механічних частин знижує ймовірність поломки.
У цьому є певна логіка, дійсно, статистика показує, що твердотільні накопичувачі стають дедалі надійнішими. Так, SSD диски можуть прослужити довго, але це не означає, що вони не можуть вийти з ладу. Як відновити втрачені дані? І чи можливо це в принципі?
Чому SSD диски виходять з ладу?
Перегрівання. Твердотільні накопичувачі можуть перегріватися, якщо їх активно використовувати. Незважаючи на те що SSD диски накопичувачі знижують продуктивність у разі перегріву, недостатнє охолодження рано чи пізно призведе до відмови пристрою. Щоб не допустити перегріву диска, використовуйте його в щадному режимі і стежте за станом системи вентиляції.
Фізичні пошкодження. Хоча твердотільні накопичувачі не так схильні до механічних пошкоджень, удари, потрапляння рідини та інші зовнішні чинники можуть пошкодити диск і призвести до втрати даних.
Стрибки напруги. Напевно, найпоширеніша причина поломки SSD диска. На щастя впоратися з нею дуже просто, хороший мережевий фільтр захистить диск.
Способи відновлення даних з несправного SSD
Є кілька способів відновити доступ до SSD, що вийшов з ладу. Однак, перш ніж приступити до наступних методів, переконайтеся, що команду TRIM вимкнено.
Команда TRIM – це команда Advanced Technology Attachment (ATA), яка повідомляє твердотільному накопичувачу (SSD), які блоки даних він може стерти, коли вони більше не використовуються. Таким чином підвищується продуктивність читання/запису і збільшується термін служби диска.
Однак команда TRIM, якщо її ввімкнено, значно знижує ймовірність успішного відновлення даних.
Ось як перевірити, чи ввімкнено команду TRIM:
- Клацніть WIN правою кнопкою миші.
- Виберіть пункт Windows Power Shell (адміністратор)
- Введіть таку команду і натисніть Enter
fsutil behavior query DisableDeleteNotify
Якщо команда повертає нульове значення (0), це означає, що функція TRIM увімкнена, значення (1) означає, що TRIM вимкнено.
Щоб вимкнути команду TRIM, використовуйте команду fsutil disabledeletenotify 1 і натисніть Enter.
Закрийте вікно і перезавантажте комп’ютер. Команду буде вимкнено.
Що робити в разі пошкодження логічної структури диска
Збільшити шанси на успішне відновлення даних з несправного SSD допоможуть такі рекомендації:
Вимкніть SSD: щойно ви помітите втрату даних на вашому SSD, відключіть його від комп’ютера. Підключіть його до іншого ПК, щоб почати процес відновлення даних.
Перезаписуйте дані на інший диск: якщо ви хочете відновити дані за допомогою спеціальних програм, переконайтеся, що ви переносите їх на інший диск, а не на той самий SSD, щоб запобігти перезапису даних.
Для відновлення даних ми рекомендуємо використовувати додаток Disk Drill – надійний інструмент відновлення, який може допомогти вам у різних сценаріях втрати даних, а інтуїтивно зрозумілий інтерфейс допоможе легко розібратися з програмою навіть користувачам-новачкам. Безкоштовна версія дасть змогу відновити до 500 МБ даних.
Запустіть програму, виберіть свій SSD зі списку пристроїв. Тепер виберіть All Recovery Methods варіант, потім натисніть, Search for lost data, щоб почати процес відновлення.
Disk Drill почне сканування вашого SSD на наявність відновлюваних даних. Процес сканування можна призупинити і відновити пізніше. Після завершення сканування натисніть Review Found Files.
Кнопка Recover відновить файли з SSD. Disk Drill запропонує вибрати місце, куди записати відновлені файли. НЕ забувайте, що потрібно вибирати папку на іншому пристрої, а не на SSD, з якого відновлюєте дані.
Що робити, якщо SSD пошкоджений фізично
Якщо несправність диска викликана падінням, пошкодженням контролера через стрибок напруги, потраплянням рідини, то відновити дані, використовуючи програмне забезпечення, не вийде. У такій ситуації допомогти зможуть тільки висококваліфіковані фахівці.
Як мінімізувати ймовірність збою SSD
- Поводьтеся з твердотілим накопичувачем обережно, щоб запобігти раптовому падінню, і зберігайте його в безпечному місці.
- Тримайте команду TRIM увімкненою на комп’ютерах із твердотільними накопичувачами, оскільки це підвищує продуктивність твердотільних накопичувачів.
- Однак не забувайте відключити її, перед відновленням інформації на диску.
- Уникайте перегріву SSD. Переконайтеся, що у вашому пристрої хороше охолодження.
- Придбайте ДБЖ (джерело безперебійного живлення) для захисту SSD від раптових стрибків напруги та відключень електроенергії.
- Не заповнюйте диск більше ніж на 80%.
- Регулярно виконуйте резервне копіювання даних SSD.