Нещодавно до мене зайшла літня сусідка і поставила досить цікаве запитання: «Чи можна користуватися інтернетом без Wi-Fi-роутера?». На мої розпитування вона пояснила, що боїться випромінювань від «рогатого приладу» і включає його лише 2 рази на день, коли використовує планшет, який подарував онук для читання новин.
Але проблема в іншому – онуки їй підключили телебачення, яке вона хоче дивитися. Тільки ось із відключеним роутером телевізор показує лише синій екран, а будинкова антена дає дуже мало каналів.
Ця подія наштовхнула мене на те, щоб написати статтю на цю тему. Не писатимемо тут про тему випромінювань — вона дуже спірна, але скажу одне: у великому місті стільки високочастотних пристроїв, що боятися випромінювання побутового Wi-Fi-роутера, як мінімум, неправильно. Взяти лише одні базові станції мобільного зв’язку, які розташовані буквально за 50 метрів один від одного, і вони потужніші, ніж роутер, у рази.
Отже, можна обійтися без Wi-Fi-роутера?
Звісно так. Стаціонарний комп’ютер можна підключити за допомогою кабелю мережі. У сучасних ноутбуках порт RJ-45 може бути відсутнім, але це не є проблемою — є перехідник для USB-порту. Проблема може бути у смартфонах та планшетах, але й тут є рішення – у продажу є перехідники і для мобільних пристроїв.
Інша річ, що не кожен девайс зможе працювати з таким підключенням, та й незручно використовувати портативний гаджет з проводом.
До речі, коли з’явилися перші планшети, вони не мали модуля Wi-Fi — у комплекті йшов спеціальний перехідник під мережевий кабель. Модуля мобільного зв’язку у них теж не було.
Але як підключити багато пристроїв без Wi-Fi-роутера?
Залежно від типу з’єднання, який надає ваш провайдер, можна використовувати звичайний маршрутизатор без Wi-Fi або навіть примітивний комутатор. Дані пристрої здатні “роздавати” сигнал приблизно так, як це робиться при бездротовому підключенні. До такого пристрою за допомогою дроту можна підключити телевізор, ноутбук, комп’ютер та інші пристрої, які мають порт RJ-45.
Але чи варто цього? У сучасних реаліях, коли в багатоквартирному будинку можна знайти 50 активних точок Wi-Fi, позбавлятися свого роутера? Не варто. Багато хто підключає комп’ютер за допомогою кабелю, мотивуючи це тим, що Wi-Fi не вдається вичавити хорошу швидкість і якість підключення. Але і тут проблема вирішена — сучасний Wi-Fi 6 здатний працювати на частоті 5 ГГц. На цій частоті менше перешкод, ніж на 2.4 ГГц, а також значно покращено сам протокол. Зараз навіть геймери, які ведуть прямі трансляції, вже не використовують кабель лише Wi-Fi.
Який висновок? Немає жодного сенсу відмовлятися від сучасних технологій, якщо ви живете у великому місті. Наразі немає достовірних відомостей, що наявність побутового Wi-Fi-роутера впливає на здоров’я.