Статті

Найскладніша зима в історії України: Чи потрібний насправді стабілізатор для газового котла

Share
Час читання: 4 хв.

Сучасні газові котли у своїй конструкції містять велику кількість елементів, робота яких залежить від надійного електропостачання. Щоб усім електричним та електронним вузлам забезпечити правильну експлуатацію, застосовуються спеціальні стабілізуючі пристрої. Перед тим, як вибрати стабілізатор напруги для газового котла, потрібно з’ясувати, який вид приладу варто придбати, і чим різні типи відрізняються.

Чи потрібний стабілізатор насправді?

Більшість інструкцій по роботі з найбільш популярними газовими котлами не містить будь-яких підвищених вимог до живлення. Як правило, дане обладнання запитується від стандартної побутової мережі, тобто для роботи такого обладнання необхідна та напруга, що й для звичайних побутових приладів.

Стандартна напруга варіюється в рамках 198 – 242В або 207 – 253В.

Але якщо розібратися детальніше, то стандарти не завжди відповідають реальним умовам. Не можна реально змусити постачальника електроенергії привести мережу під необхідні параметри, прописані в інструкції з експлуатації.

Виходить, що якщо не враховувати монтаж даного пристрою, то занадто висока чи занадто низька напруга може призвести до виходу з ладу дорогих елементів конструкції.

Для того, щоб розібратися в необхідності такого пристрою, як стабілізатор напруги для газових котлів, потрібно придивитися до його функціонування в робочих умовах. Побутові газові котли розраховані працювати при живленні від побутової мережі 220 -230В з похибкою +-10-15%. Під час просідання напруги на 20В, обладнання продовжить нормально працювати.

Але якщо воно опуститься до 140-180В, що є не рідкісним випадком у приватному секторі, де свідомо прокладені слабкі лінії електропередач. В даному випадку робота пристрою буде нестабільною, можуть бути відключені деякі функції приладу або його повне відключення до відновлення нормального живлення.

У деяких серйозніших ситуаціях замість падіння напруги відбуваються його стрибки. Напруга у таких ситуаціях короткочасно може підніматися рівня 250-300В що може вивести з ладу плату програмного забезпечення, викликати перегорання електроніки чи виведення з ладу друкованих плат. Після цього може знадобитися або дорогий ремонт, або повна заміна обладнання.

Напруга може падати або «стрибати» через такі фактори:

  • зростання навантаження на лінію через збільшення кількості споживаних пристроїв;
  • несанкціоноване втручання у розподільчий щит у під’їзді або коробку на вулиці людини, яка не має відповідної кваліфікації, що спричиняє коротке замикання;
  • накидання проводів струмопровідних ліній один на одного у разі погодних умов (сильний вітер, зледеніння проводів).

Якщо врахувати всі ці фактори, то необхідно придбати стабілізатор струму для газового котла, який дозволить запобігти його передчасному виходу з ладу. Але які типи стабілізаторів бувають і як вибрати той, який потрібний?

Виходить, що придбання стабілізатора не є обов’язковою вимогою. Але в деяких випадках воно необхідне. Тому, чи варто купувати дане обладнання, вирішувати повинен тільки сам користувач. А наше завдання — дати вам інформацію, який стабілізатор напруги найкращий.

Види стабілізаторів

Різновиди стабілізаторів, які слід враховувати перед тим, як підібрати відповідний виріб. Сучасні стабілізуючі прилади бувають чотирьох видів:

  • електромеханічні (з рухомим контактом). Суть роботи полягає на переміщення струмознімальної щітки по контактах вольтододаткового трансформатора за допомогою сервоприводу. Даний тип конструкції стабілізатора може дозволити регулювання напруги у широкому діапазоні значень. Але такі пристрої можуть бути використані лише в теплих приміщеннях. Крім цього, даний стабілізатор вимагає періодичної заміни щіток на електромеханічному регуляторі, а також він вкрай чутливий до запиленості;
  • релейні (як силові ключі використовується реле). Дані моделі для перемикання між обмотками трансформатора використовують реле. Через це у конструкції немає рухливих частин, що підвищує його надійність. Але через це параметри цього пристрою здебільшого залежать від кількості щаблів автотрансформатора. З цієї причини перед придбанням такого пристрою, потрібно переконатися у відповідності заявленої чутливості та діапазону регулювань, які потрібні виробником котла;
  • електронні або систорні (у даних пристроях реле замінені тиристорами). За регулювання параметрів струму в даних приладах відповідають напівпровідникові прилади, які називаються тиристорами. Завдяки цьому у пристроїв дуже висока швидкість спрацьовування. Тиристорні пристрої є безвідмовними приладами, мають безшумний режим роботи, а також вони не вимогливі до умов експлуатації. З мінусів таких пристроїв можна назвати досить високу вартість;
  • інверторні (з подвійним перетворенням). Їхньою відмінністю є відсутність габаритного трансформатора. Струм, який подається на них з мережі, випрямляється і регулюється до потрібних показань, а потім за допомогою інвертора відбувається його зворотне перетворення на змінний. За допомогою конденсатора накопичується додаткова енергія, що значно покращує характеристики пристрою.

Крім цього, існують стабілізатори з широтно-імпульсною модуляцією (ШІМ), що мають на увазі корекцію напруги за допомогою генератора імпульсів, а також ферорезонансні стабілізатори, що працюють за принципом насичення магнітних трансформаторних сердечників. Однак, це застарілі типи стабілізуючих пристроїв, які сьогодні в побуті практично не застосовуються.

Стабілізатори також різняться за типом напруги та кількістю фаз. У побутового електропостачання існують такі види використання:

  • однофазні лінії з напругою 220В;
  • трифазні лінії із напругою 380В.

Останній тип у більшості випадків найбільш переважний, так як у споживача у розпорядженні з’являється три однофазні лінії з напругою 220В. Дану напругу можна отримати в тому випадку, якщо одна з фаз буде заведена на нульовий провід. Виходячи з кількості вже існуючих фаз, залежатиме і вибір типу найкращого стабілізатора.

Висновок: який стабілізатор для газового казана вибрати

З усього описаного вище можна підбити підсумок, який стабілізуючий пристрій підійде для газового котла найкращим чином:

  • однофазний;
  • з потужністю від 400 Вт або на 30-40% більше за потужність котла;
  • будь-якого виду, крім електромеханічного, або електромеханічного приладу встановити в іншому приміщенні.

Для споживачів основним критерієм вибору стабілізаторів напруги є вартість виробу. Одна по одній і тій же вартості можна купити прилад, який не підходить для газового обладнання або придбати надійну модель, яка забезпечить гідний захист. Тому при виборі стабілізуючого пристрою необхідно враховувати наведені параметри, а не тільки ціну.

Скарбик Павло

Закінчив Тернопільський національний технічний університет, почав писати про IT у 2015 році. Люблю розповідати про iPhone і Mac, автомобілі, їжу, гаджети розумного будинку і роблю огляди. Також захоплююся спортом а саме баскетболом і активним відпочинком на свіжому повітрі. Головний редактор iTechua.com.

Опублікував
Скарбик Павло
Tags: поради
  • Останні записи

    Samsung може обмежити виробництво Galaxy S25 Slim

    Очікується, що Samsung представить серію Galaxy S25 вже в січні. Імовірно, це станеться 22 січня…

    16.12.2024

    ChatGPT Search став доступним майже для всіх безкоштовно

    У запеклій конкуренції з Google компанія OpenAI зняла обмеження на доступ до ChatGPT Search для…

    16.12.2024

    iPhone 17 Air не стане найдорожчим: навіть iPhone 17 Pro обійдеться дорожче

    The Wall Street Journal стверджує, що ця модель не буде дорожчою за iPhone 17 Pro…

    16.12.2024

    Користувачі iPhone і Samsung Galaxy розчаровані новими функціями на основі ШІ

    Нове опитування фахівців з компанії SellCell показує, що більшість функцій Apple Intelligence не несуть ніякої…

    16.12.2024

    Ілон Маск анонсував власну електронну пошту: чим вона відрізняється від інших сервісів

    Ілон Маск підтвердив, що його команда соціальної мережі X (Twitter) працює над створенням фірмового сервісу…

    16.12.2024

    В мережі з’явилися перші деталі нового девайсу Apple

    Компанія Apple готує до виходу Macbook монструозних розмірів. Про це пише MacRumors. Що відомо Згідно…

    16.12.2024