Technical Lead / Architect Сергій Сафонов розповів про власне ноу-хай для того, щоби не лишатися без інтернету навіть під час вимкнень електроенергії. Власний досвід застосування такого механізму він описав на форумі DOU, пише dev.ua.
Раніше Сафонов пояснив, як забезпечити свій будинок електроенергією під час відключень. «З власного досвіду тепер можу сказати, що ідея буда вдала. Додатково я докупив акумулятор і зарядний пристрій, щоби заряджати їх одночасно. Тепер я майже не відчуваю відключень і користуюсь дрібними приладами спокійно. Сиджу за своїм робочим столом із моніторами та ноутбуком і можу працювати комфортно», — розповідає він.
Але! Під час відключення енергії в будинку зникає й інтернет. У високому багатоповерховому будинку мобільний інтернет зникає дуже швидко. Працювати так неможливо. Отже, Сергій розписав механізм, як забезпечити інтернет прямо у квартирі.
Для того, щоб дротовий інтернет потрапив до вашої квартири/будинку, треба кілька умов:
- Працює обладнання провайдера.
- Працює проміжне обладнання.
- Працює ваш роутер.
Обладнання провайдера
Обладнання провайдера майже всюди під’єднане до резервного живлення та генераторів. Я вважаю, що цей пункт можна пропустити, як виконаний на 100%. Якщо у вашого провайдера не так, міняйте його на іншого.
Проміжне обладнання
Проміжне обладнання буває не завжди. У приватному секторі є випадки, коли прямо від обладнання провайдера відразу вам у будинок заходить оптоволокно. У такому випадку, переходьте до третього пункту. Але, якщо вам не пощастило, не поспішайте засмучуватися, адже є варіанти розв’язання проблеми.
У правильному варіанті прокладання інтернет мереж у будинки, провайдер тягне оптоволокно зі свого обладнання до точки розподілу інтернету серед групи користувачів (комутатор). Зазвичай такі комутатори ховають або у підвалі будинку, або на технічному поверсі. І вже від нього розводять звичайні дроти витої пари, які ви встромляєте собі в роутер. Тому під час відключення будинку від електромережі, зникає живлення також і у комутатора, унаслідок чого зникає інтернет у квартирі. Отже, якщо провайдер зробив усе правильно, то до кожного комутатора буде підведено оптоволокно. А якщо це Київ, то тут усім пофіг і, коли закінчуються місця для підключення нових абонентів у комутаторі, встановлюється другий комутатор, до якого інтернет підводять із першого. Тому, якщо вам не пощастило і ви на другому комутаторі, то до вас інтернет доходить уже через дві ланки.
Отже, якщо у блекаут забезпечити живлення комутатора (-ів), то і до квартири інтернет долетить.
Як забезпечити живлення?
Є найочевидніший спосіб — це UPS. Під’єднати комутатор до невеликого ДБЖ, який зможе тримати хоча б 4 години без світла.
Усі комутатори використовують постійний струм. Якщо під’єднати його до стандартного ДБЖ, ми зробимо живлення DC-AC-DC. Тобто акумулятор (постійний струм) буде живити інвертор (змінний струм), який буде перетворений знову в постійний струм у блоці живлення комутатора.
Але ж комутатор потребує 12В на вході, стільки ж, скільки дає наш акумулятор! Навіщо тоді посередники? До того ж схема DC-AC-DC має ККД десь 70% (тобто з 5 годин автономності ви отримаєте лише 4).
Виявляється, уже є готові рішення для подібних систем: я собі замовив от такий безперебійний блок живлення. Ця штука просто працює аналогічно до звичайного UPS, тільки на виході має постійний струм, водночас із височенним ККД. Також до нього купуємо 12В акумулятор.
І схема готова. Приєднуємо до ББЖ акумулятор, живлення 220В і підключаємо все це до комутатора. У моєму випадку (пощастило), між мною та провайдером лише один комутатор, але в будинку цих комутаторів три (комусь не пощастило).
От і все! Коли вимкнеться живлення у будинку, мій комутатор працюватиме ще близько 9 годин.
Роутер
Уже дуже давно не бачив квартир, де інтернет-кабель умикають відразу в ноутбук. Роутер — це звичайна річ у кожній квартирі. Якщо ви з тих людей, хто вмикає кабель у ноутбук, або може це зробити, то вам цей пункт не потрібен.
Якщо ж ваш кабель дотягує лише до роутера десь під стелею, то цей роутер також повинен працювати, щоб отримати інтернет. І знову є найочевидніший спосіб — це UPS, але зараз їх складно та дуже дорого купити. Також будуть сильні втрати ККД через DC-AC-DC перетворення. Цю проблему вирішити просто: під’єднати роутер до своєї «електростанції» — і все працює. Та є ще один цікавий спосіб.
У кожного є якийсь пауербанк. І тут він може стати в пригоді! Було б дуже просто, якби наш роутер потребував 5В, адже саме стільки на виході дає звичайний PowerBank. Але зазвичай це 9 або 12В. Для таких випадків є підвищувачі енергії.
Є кращі дроти відразу USB — DC 5.5, але ціни на них зараз скажені (раніше були 20—30грн, зараз уже 100–200). Тому я планую повідрізати USB-роз’єми з моїх старих дротів (надам їм друге життя). У результаті ми отримаємо USB-перехідник для PowerBank до роутера. За моїми розрахунками, 10 000 мАг повинно вистачити на 4 години роботи роутера.
Що по вартості
Батарея 1500 грн + ББЖ 800 грн + проводи/роз’єми 100 грн = 2400 грн. Я знайшов UPS із гіршою батареєю (7Аг), який ще в наявності за 4500 грн. Профіт!
Оскільки інтернет потрібен не лише мені, то ці витрати можна розділити із сусідами, які на тому ж комутаторі.
Про перехідник для роутера складно сказати, тому що всі комплектувальні зараз дуже популярні. Я встиг придбати останні перетворювачі за 40 грн, тому в мене такий перехідник вийде 65 грн. Співробітниця кілька днів тому купила готовий такий за 400 грн — і це не межа!