Напевно, ви знаєте, що двома найпоширенішими типами екранів є IPS та AMOLED. Ми вже розповідали про різницю двох найпопулярніших видів матриць , проте, дивлячись на характеристики смартфона , у вас можуть виникнути й інші питання. Так, замість AMOLED у графі Тип екрану виробники нерідко вказують OLED, POLED, Super AMOLED або Dynamic AMOLED . У чому полягає відмінність між цими видами матриць, і чи є принципова різниця між AMOLED і Super AMOLED ? Давайте розумітися.
Як не дивно, сьогоднішню розмову ми почнемо не зі смартфонів, а з телевізорів. Якщо ви колись уважно вивчали характеристики подібних пристроїв, то в назві моделі, що сподобалася, напевно бачили абревіатуру LED (Light-Emitting Diode), яка в російській мові розшифровується як світлодіод. Їй позначають тип підсвічування, застосовуваний у телевізорах із рідкокристалічним екраном (LCD). На відміну від звичайного підсвічування, LED використовує для підсвічування пікселів світлодіодні панелі, а не застарілі газорозрядні лампи.
OLED розшифровується як Organic Light-Emitting Diode чи органічний світлодіод. Цією абревіатурою називають не тип підсвічування, а тип матриці, у якій замість неорганічних світлодіодів використовуються органічні аналоги. Їх перевага полягає у відсутності необхідності встановлювати підкладку, що світиться, у зв’язку з чим OLED-екрани значно тонше LCD-дисплеїв з LED-підсвічуванням. Ну, із цим, здається, розібралися. А що там із AMOLED?
Перші OLED-матриці були пасивними (Passive Matrix Organic Light-Emitting Diode або PMOLED). Пікселі в них підсвічувалися не окремо, а цілою лінією. З точки зору енергоефективності це краще ніж використовувати одну велику підкладку, але все одно не те, що ми маємо у випадку з сучасними екранами OLED. Так було до появи активної матриці з органічними світлодіодами (Active Matrix Organic Light-Emitting Diode або AMOLED). Кожен піксель тут сам виступає як світлодіод і незалежний від інших пікселів, розташованих на лінії.
Виходить, що OLED – це тип матриці, який має два підтипи: PMOLED і AMOLED . Сьогодні, коли виробник чи магазин вказує в характеристиках смартфона екран OLED , то має на увазі він саме AMOLED, а матриці на органічних світлодіодах пасивного типу зараз використовуються вкрай рідко і лише у дисплеях діагоналлю 1-3 дюйми. Наприклад, такий екран був у фітнес-браслету Xiaomi Mi Band 3.
Технологія AMOLED стала активно застосовуватись у смартфонах, які, як відомо, оснащені сенсорними екранами. На перших моделях прозорий шар, чутливий до натискань, розташовувався поверх матриці. А в 2010 році компанія Samsung випустила свій перший смартфон Galaxy S (трохи раніше – S8500 Wave) з екраном, де сенсор приклеєний до матриці без повітряного прошарку, що виникала під час реалізації попереднього типу. Така технологія отримала назву Super AMOLED та була запатентована корейцями.
Далі більше. У 2011 році вийшов Galaxy S II з екраном Super AMOLED Plus , чиєю головною відмінністю стала інша будова пікселів, що дозволило мінімізувати зернистість зображення. А разом із виходом серії Galaxy S10 у 2019 році був представлений дисплей Dynamic AMOLED з покращеною точністю кольору.
Ні в першому, ні в другому випадку жодних революційних змін не сталося. Це просто назви, які використовує виробник при описі екранів на смартфонах Samsung . Фактично ж дисплей якого-небудь нового Xiaomi або, вибач, Infinix з екраном AMOLED нічим не гірше Dynamic AMOLED з Galaxy S10 і в рази краще Super AMOLED від першого Galaxy S.
До речі, подібним маркетингом захоплюється не лише Samsung. У 2019 році компанія OnePlus представила OnePlus 7 Pro – свій перший смартфон із частотою оновлення 90 Гц замість стандартних 60 Гц. З цієї нагоди підрозділ BBK Electronics навіть зареєстрував назву Fluid AMOLED , що означає використання AMOLED-матриці з підвищеною частотою оновлення. Однак подібними екранами оснащуються смартфони різних брендів від realme до POCO, і приставка «Fluid» їм абсолютно не потрібна. Тобто ми знову маємо справу з маркетингом, який використовує компанія-виробник, щоб виділитись на тлі конкурентів.
Раніше я розповів вам про PMOLED – пасивну матрицю на органічних світлодіодах. Але є ще й POLED. Щоб виділити різницю PMOLED та POLED , пропоную згадати будову AMOLED-екрана.
Тут вам потрібно звернути увагу на нижній шар – підкладку. У перших AMOLED-екранів вона була скляною. Але потім її почали робити з пластику, і тут підключився рекламний відділ компанії LG, яка представила телевізор з матрицею POLED (Plastic Organic Light-Emitting Diode). Фактично сьогодні кожен AMOLED-екран смартфона має пластикову підкладку через її дешевизну та практичність, але хто захоче платити LG за додаткову літеру «P» у назві матриці?
Головне, що ви повинні винести із сьогоднішнього матеріалу: не важливо, як виробник назве тип екрану свого смартфона. Нехай це буде OLED, AMOLED, POLED, та хоч Super-Puper AMOLED! Все одно йдеться про активну матрицю на органічних світлодіодах. Звертати увагу потрібно не на маркетингові назви, а на характеристики екрану:
А всі додаткові приставки до OLED чи AMOLED – це чиста вода маркетинг, який досі продовжує впливати на вибір покупця. Поставте себе на місце людини, яка не знається на особливостях екранів. З високою часткою ймовірності він вибере телефон Samsung з екраном Super AMOLED , ніж Xiaomi з AMOLED-матрицею і тими самими фішками за вигіднішою ціною. Ну а ви не повторюйте чужих помилок і уважно належите до вивчення характеристик.
Генеральний директор OpenAI Сем Альтман днями заявив, що "агенти штучного інтелекту можуть з'явитися на ринку…
Компанія Samsung підтвердила, що 22 січня 2025 року проведе масштабну презентацію лінійки Galaxy S25 і…
OpenAI задумалася над створенням людиноподібного робота? Цю новину підкинуло видання The Information, і я вже…
Згідно з джерелом, заяву було зроблено від імені Wireless Power Consortium (WPC), який розробив новий…
App Intents — це програмний механізм в iOS, iPadOS і macOS, який дозволяє додаткам передбачати…
Американська корпорація Meta (визнана в Росії екстремістською і заборонена) припинить користуватися послугами фактчекерів через надмірну…
View Comments
Чудова стаття, дякую за старання!