У 2020 році Apple перестала постачати блок живлення разом з iPhone, а на заміну проводу запропонувала шайбу з магнітами MagSafe.
Такі зміни збили з пантелику. Сам не раз бачив, як народ відчайдушно хотів найбільший адаптер і «млинець» з бездротовою зарядкою, бо нове та технологічне . У кращому разі потужні та бездротові зарядки марні, у гіршому критично шкідливі.
Apple обмежує максимальну потужність живлення до 30 Вт для порту Lightning і до 15 Вт для MagSafe .
Розібрався, який варіант заряджання збереже здоров’я вашого акумулятора максимально довго.
Коротко. Маленький блок на 5 Вт
Щоб вам довго не бігати за статтею очима, ось її короткий зміст.
- Температура руйнує акумулятор. Нормальна температура експлуатації iPhone від 0 до 35 ºC, ідеальна від 16 до 22 °C. Нижче і вище – погано, особливо навантажуючи смартфон камерою чи іграми на яскравому сонці.
- Під час заряджання блоком 5 Вт смартфон нагрівається до 32°C.
- При зарядженні блоками на 12 Вт, 20 Вт і вище температура сягає 35°C і вище.
- При зарядці MagSafe температура сягає 35°C і вище, але тримає смартфон гарячим на цілу годину довше. І так кожного дня. Це ще більше шкодить батареї.
- Несертифіковані швидкісні станції можуть заряджати смартфон до 6 годин і тримати його гарячим. Це найзгубніший спосіб харчування.
- Оптимальним рішенням заряджатиме смартфон через Lightning (з проводу). На ніч використовувати блок живлення 5 Вт, щоб тримати смартфон холодним. Вдень використовувати блок живлення 20 Вт, щоб швидко поповнити заряд, але не перегріти iPhone.
А тепер про кожний пункт докладніше.
Чому батарея iPhone втрачає ресурс
У смартфони встановлюють літій-іонні батареї (Li-Ion). Ця технологія має високу щільність енергії та витривалість ресурсу в довгостроковій перспективі.
Літій-іонна батарея складається з двох камер: мідно-графітовий анод та алюмінієво-літієвий катод .
Між ними є пористий роздільник (сепаратор), просочений електролітами, через який проходять іони літію під час заряджання та розряджання. Коли всі іони в негативному осередку анода, заряд повний, коли іони в позитивному катоді, то заряд на нулі.
Розділювач з часом кристалізується, в батареї накопичуються продукти окислення анода і катода, все це заважає проходу іонів літію. Їх стає все менше, і ємність акумулятора стає гіршою.
Так і відбувається цей знос ресурсу .
Висока температура прискорює старіння акумулятора
Літій-іонні батареї найкраще працюють у діапазоні від 0 до 35 ºC. Ідеальна температура використання від 16 до 22 °C.
Температура від 45 °C значно прискорює руйнування компонентів батареї.
Чим інтенсивніше і при вищій температурі використовують батарею, тим швидше наростають кристали в сепараторі (зона, через яку іони проходять туди-назад) і швидше окислюються компоненти, з яких батарея складається. Висока темпераута заважає руху електронів, активних їх стає менше.
Тому в спеку не можна навантажувати смартфон інтенсивними завданнями на зразок зйомки або ігор. Заряджати потужним адаптером та бездротовою зарядкою тим більше не варто.
Що стосується зими, коли смартфон різко вимикається, на довгострокову перспективу це не так страшно, але шкодить .
Холод уповільнює реакції обміну електронів між анодом і катодом (двох осередків, рахунок яких відбувається генерація енергією). Тому телефон може працювати повільно.
Як тільки пристрій поміщають назад у тепле середовище (від 0 до 35 °С), реакції стають нормальними і повертають колишню продуктивність.
Чим слабший блок живлення, тим довше служить iPhone
Ютубер SimplyPops порівняв швидкість зарядки та нагрівання iPhone 14 Pro з адаптерами 5 Вт, 20 Вт, 30 Вт та MagSafe.
Блок потужністю 5 Вт нагріває батарею до 32 ºC .
От 0 до 100 процентов за 3 часа 50 минут.
Блоки 20 Вт та 30 Вт підняли температуру до 35ºC .
От 0 до 100 процентов за 1 часа 55 минут.
MagSafe розігрів смартфон до 35ºC .
От 0 до 100 процентов за 3 часа 5 минут.
У тесті також брав участь адаптер на 12 Вт (такі поставлялися з iPad) та 35 Вт (йде з MacBook Air на M2). Вони видали приблизно той же результат (1 година 58 хвилин і годину 48 хвилин), що і блоки на 20 Вт і 30 Вт. Як за нагріванням, так і за зарядкою.
Виходить, що магнітний млинець MagSafe нагріває смартфон як і інші, але тримає його гарячим на третину довше, ніж дротові рішення. Це найгірше рішення, якщо ви хочете зберегти здоров’я акумулятора.
Для мінімального нагрівання батареї необхідно використовувати адаптер потужністю 5 Вт . Він буде заряджатися близько 4 годин, але за рахунок повільної реакції та низької температури цей варіант виявляється найбільш щадним для матеріалів, з яких складається батарея.
П’ять правил для здоров’я акумулятора
Нижче варіанти для тих, хто з найбільшим трепетом ставиться до здоров’я батареї iPhone та готовий перебудувати звички.
Звичайним користувачам рекомендую дотримуватися лише першого та другого пунктів. Інші поради принесуть більше незручностей, ніж відчутної користі.
1. Увімкніть оптимізовану зарядку.
Увімкнено через Установки > Акумулятор > Стан акумулятора > Оптимізована зарядка [ON]
Смартфон самостійно уповільнить час зарядки після поповнення до 80%, щоб він не лежав зі шкідливими для нього 100% просто так.
2. Уникайте навантаження в екстремальних температурах.
Акумулятор в iPhone найкраще працює в діапазоні від 0 до 35 ºC.
Холод тимчасово погіршить фізику обміну іонами і тим самим загальмує програми, доки не повернетесь у тепло.
Спека перманентно зіпсує матеріали всередині батареї та скоротить кількість іонів, здатних генерувати енергію. Ємність назавжди поменшає.
3. Беріть найслабший адаптер живлення.
Краще ставити iPhone на зарядку на ніч із блоком потужністю 5 Вт (такі раніше завжди лежали в комплекті).
Харчування до 100% займе до 4 годин на стандартних моделях і до 6 годин на Plus і Max, але триматиме смартфони холодними, а значить, «здоровішими».
4. Не використовуйте бездротове заряджання. Навіть MagSafe.
Будь-які індуктивні котушки, за допомогою яких передається енергія, генерують більше тепла ніж зарядки по дроту.
Жар прискорює процеси розпаду матеріалів, з яких складається батарея і швидше псує їхній ресурс роботи.
5. Знімайте із зарядки на 80%, ставте заряджатися на 20%.
Акумулятору шкідливо повністю «спустошуватися» та повністю «наповнюватися».
Алгоритми смартфона не дадуть це до критичної точки, але ви можете допомогти йому, залишаючи 20 відсотків зазору. Щоправда, таким чином автономність iPhone фактично буде на рівні 60% від заявленої і зміст витівки зникає.