Людям, які знаходяться на окупованих територіях, відомство радить завести два телефони: один старий, який можна будь-якої миті здати російським військовим для перевірки, а другий — основний, який використовується для зв’язку та виходу в Інтернет, його слід ховати у сухому та теплому місці . Обидва пристрої, а також зовнішні акумулятори (павербанки) необхідно регулярно заряджати, рекомендується включити режим енергозбереження.
Держспецзв’язок порадив зберегти в пам’яті телефону або у хмарному сховищі матеріали, які необхідні для виживання, для цього можна скористатися програмами TacticMedAid та “Перша допомога” , а також копії паспорта та інших документів.
Будь-який компрометуючий контент слід видалити, перш ніж його виявлять окупанти: листування, фото, відео, завантажені файли. Чиновники попереджають, що противник відслідковує всі дії українців у мережі мобільного зв’язку за допомогою технічних засобів розвідки, тому всі повідомлення про позиції чи переміщення ЗС РФ необхідно одразу ж видаляти.
Як приховати дані на Android:
- Відкрити додаток “Галерея” та знайти розділ “Альбоми”;
- Натиснути на потрібний альбом і утримувати, доки не з’явиться додаткове меню;
- Вибрати функцію “Приховати”.
Якщо в розділі “Альбоми” провести пальцем зверху вниз, відкриється прихована папка, куди можна перемістити деякі файли. Її можна захистити паролем або графічним ключем.
Як приховати дані на iOS:
- Відкрити додаток “Фотографії”;
- Вибрати потрібний знімок або відео;
- Натисніть кнопку “Більше”, а потім “Сховати”.
Будь-які фотографії краще робити через месенджери – так вони не зберігатимуться в пам’яті телефону.
Переписку, що компрометує, потрібно видаляти відразу цілим чатом, а не окремими повідомленнями. Краще користуватися секретними чатами та настроїти автоматичне видалення повідомлень через певний час.
Варто також поставити на смартфон блокування паролем, графічним ключем або відбитком пальця, щоб стороннім було важче побачити вміст. На пристроях від Samsung важливі файли можна перенести до секретної папки Knox.
Жителям окупованих районів слід стежити за новинами про евакуацію, гуманітарну допомогу, зміну номерів служб порятунку, але тільки на офіційних каналах зв’язку, наприклад, сторінках місцевих органів влади. У разі перебоїв зі зв’язком можна активувати автоматичне повідомлення про вихід у мережу – так кожен, хто намагався додзвонитися, дізнається, що можна спробувати знову.
З сусідами можна домовитися про використання додатків, які можуть працювати без мобільного зв’язку та Інтернету (Bridgefy, Walkie Talkie). Достатньо зловити Wi-Fi сигнал, проте радіус дії обмежений 60-100 метрами. Як зазначає Держспецзв’язку, супротивник може прослуховувати радіоповідомлення, якщо випадково підключиться до тієї ж частоти, тому користуватися таким каналом зв’язку потрібно обережно і лише у разі необхідності.