Час читання: 3 хв.Напевно, зараз складно знайти людину, яка не користувалася б Wi-Fi. Він є буквально на кожному розі в прямому та переносному сенсі слова. Часи, коли ним можна було користуватися лише вдома чи в кафе, минули. Тепер він є у транспорті та навіть на вулиці. Але чи можна сказати, що користуватись ним безпечно? Насправді такий спосіб підключення до Інтернету має певні ризики. Давайте розглянемо їх і зрозуміємо, як убезпечити себе при підключенні до Wi-Fi, як користуватися ним безпечно і чи це можливо взагалі.
Чи безпечно користуватися Wi-Fi
Робота в громадському місці може бути тим, що вам потрібно, щоб продовжувати займатися своєю справою поза офісом, але як ви можете бути впевнені, що ваші дані у безпеці, коли вас немає вдома? Коли йдеться про конфіденційність, ніщо не замінить використання вашого власного домашнього Wi-Fi, доступ до якого з майже стовідсотковою часткою ймовірності є тільки у вас. Але є деякі кроки, які ви можете зробити, щоб ваші дані були захищені навіть поза домом.
Як треба користуватися Wi-Fi
Дізнайтесь кому належить мережа
Один з перших і, можливо, найважливіших кроків — переконатися, що ви знаєте, хто розміщує точку доступу Wi-Fi, яку ви використовуєте. Наприклад, якщо ви підключаєтеся до кафе, ви зможете знайти на стіні або десь ще назву мережі, яка надається самим закладом. Якщо її немає, ви можете запитати господаря або працівника, яка мережа діє в цьому кафе. Для безпеки деякі заклади вдаються до постійної зміни паролів. Це ознака відповідального ставлення до безпеки, хоч і не є її гарантією.
Увімкніть двофакторну автентифікацію
Основа безпеки даних у Мережі обговорювалася вже не раз і продовжує обговорюватися. Не полінуйтеся та візьміть за правило налаштування двофакторної автентифікації. Особливо, якщо ви часто користуєтеся громадськими та/або сумнівними мережами Wi-Fi. Вона може бути через SMS або електронної пошти, що не так важливо. Головне, щоб вона була і доступ не обмежувався паролем, який легко зламати або вкрасти.
До речі про паролі. Переконайтеся, що ви використовуєте хороші та надійні паролі, які важко вгадати. Ви можете використовувати менеджер паролів, щоб вони були всередині нього, а доступ був лише з матер-паролем . Apple і Samsung навіть включають у свої операційні досить надійні менеджери, що підтримуються спеціальним апаратним захистом. Це не зможе повністю захистити вас від фішингових атак, але суттєво підвищить безпеку.
Чи можна скрізь використовувати однаковий пароль
Не варто всюди ставити однаковий пароль. Якщо зв’язка ”логін-пароль” попаде в інтернет, зловмисники за допомогою ботів забиватимуть їх скрізь і матимуть доступ до інших ваших облікових записів. Тому використовуйте унікальні паролі хоча б для найважливіших облікових записів.
Ще одна важлива банальність: ніколи не передавайте свої коди аутентифікації будь-кому ще, навіть якщо здається, що вони працюють на сервіс, в якому ви намагаєтеся підключитися. Це як диктувати комусь код із СМС від банку. Нічим добрим це не скінчиться, адже справжньому співробітнику такий код просто не потрібний. Ці коди призначені для вашої аутентифікації і лише для цього.
Оновлення ПЗ
Також рекомендується переконатися, що на вашому пристрої встановлені останні оновлення , щоб бути впевненим, що відомі вразливості вже усунуті. Це не спрацює на старих телефонах, але якщо ваш пристрій ще оновлюється, не ігноруйте оновлення.
Якщо вам потрібно попрацювати з ноутбуком у кафе, парку або громадському транспорті, для забезпечення безпеки можна скористатися точкою доступу в телефоні . У цьому випадку часто можна навіть не відкривати мережу для спільного доступу, щоб її хтось бачив. Пристрої самі домовляться між собою та підключаться один до одного. Ще безпечніше буде користуватися дротовим підключенням до телефону.
Чи варто користуватися VPN
І останнє, про що варто поговорити – використання VPN. Останнім часом він набирає величезної популярності і поступово з’являється у все більшої кількості користувачів. Цей спосіб дійсно здатний не тільки дати можливість анонімізації в мережі, але й зробити з’єднання безпечнішим. Ось тільки мінусів у нього досить.
По-перше, треба розуміти механізм, у якому дані проходять через сервер третьої сторони. Так можна видати себе за користувача з іншого регіону для обходу регіональних заборон або отримання знижки на послуги, але хтось ще має доступ до даних. Забезпечення мережі VPN потребує грошей. Це сервери, робота спеціалістів, передача трафіку та інші великі статті видатків. Треба розуміти, що справді безкоштовно ніхто цього не робитиме .
Значить, з великою ймовірністю, оператор VPN монетизуватиме ваші дані. Я не говорю про перехоплення паролів – це малоймовірно, але не виключено – а швидше про доступ до вашої поведінкової моделі або чогось на зразок цього. Мінімізувати подібні ризики дозволить платний VPN, яких багато. Але в цьому випадку доведеться платити за нього більше, ніж платите за Інтернет. Кожен вирішить сам, чи йому це потрібно.
Треба пам’ятати треба одне – убезпечити себе в Мережі на 100% не можна, але й пускати цей процес на самоплив теж не варто. Ваші дані важливіші, ніж вам здається, і заволодіти ними хочуть багато хто, особливо зараз, коли є автоматизовані системи та обробки. Просто майте це на увазі, врахуйте наведені вище поради та не розкидайтеся вашими даними. Нехай вони залишаються лише вашими.